1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
asambeis [7]
3 years ago
5

Given: The measure of arc EY = The measure of arc YI, m∠EXY = 80°, and m∠K = 25°.

Mathematics
2 answers:
Degger [83]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Let . By the inscribed angle theorem, we have

Then

Also by the inscribed angle theorem, we have

so that

Angles EXY and LXJ form a vertical pair so they are congruent and both have measure .

The sum of the interior angles to any quadrilateral is , so for quadrilateral KLXJ we get

So,

Read more on Brainly.com - brainly.com/question/12616099#readmore

Svetradugi [14.3K]3 years ago
3 0

Let x=m\widehat{EY}=m\widehat{YI}. By the inscribed angle theorem, we have

m\angle EJI=\dfrac12m\angle EOI=\dfrac12m\widehat{EI}=\dfrac{m\widehat{EY}+m\widehat{YI}}2=x^\circ

Then

m\angle KJE=(180-x)^\circ

Also by the inscribed angle theorem, we have

m\angle ELY=\dfrac12m\angle EOY=\dfrac12m\widehat{EY}=\left(\dfrac x2\right)^\circ

so that

m\angle KLX=\left(180-\dfrac x2\right)^\circ

Angles EXY and LXJ form a vertical pair so they are congruent and both have measure 80^\circ.

The sum of the interior angles to any quadrilateral is 360^\circ, so for quadrilateral KLXJ we get

25^\circ+\left(180-\dfrac x2\right)^\circ+(180-x)^\circ+80^\circ=360^\circ\implies x^\circ=70^\circ

So,

m\widehat{EI}=2x^\circ=\boxed{140^\circ}

You might be interested in
A carriage on a carnival ride can hold up to 4 people. How many carriages are needed for a group of 22 people to ride?
zheka24 [161]

Answer:

Hello!

Let's simply divide our two numbers to find how many carriages we need.

22/4=5.5

The thing is, we cannot have 5.5 carriages. We can just have an extra carriage with only 2 people. This gives us 6 carriages.

Therefore, our answer is 6.

I hope this helps!

6 0
3 years ago
Tamiami turned in 6 homework assignments. if she turned in 75 percent of the homework assignments that were due how many homewor
vivado [14]
Percemt means parts out of 100
75%=75/100=15/20=3/4

turned in 6
if she turned in 3/4 of total assignments due then how many total?
6=3/4 times total
multily both sides by 4/3 to clear fraction
24/3=total
8=total
answer is 8 homeworks were assigned
5 0
3 years ago
Find the area of trapezoid JKLM. Round the answer to the nearest tenth.
maksim [4K]

from the diagram, we can see that the height or line perpendicular to the parallel sides is 8.5.

likewise we can see that the parallel sides or "bases" are 24.3 and 9.7, so

\textit{area of a trapezoid}\\\\ A=\cfrac{h(a+b)}{2}~~ \begin{cases} h=height\\ a,b=\stackrel{parallel~sides}{bases}\\[-0.5em] \hrulefill\\ h=8.5\\ a=24.3\\ b=9.7 \end{cases}\implies \begin{array}{llll} A=\cfrac{8.5(24.3+9.7)}{2}\\\\ A=\cfrac{8.5(34)}{2}\implies A=144.5~in^2 \end{array}

5 0
2 years ago
I need help with this if someone could help me
Elodia [21]

Answer:

SSA (SIDE, ANGLE, SIDE)

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helpppppppppppppp please
lutik1710 [3]
It’s a!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
5 0
2 years ago
Other questions:
  • If your income is ​$27 a​ month, the price of pizza is​ $5 and the price of a video is​ $4, how many pizzas will you buy and how
    14·1 answer
  • Thompson Alberts purchased a pack of 12 pencils for $4.99. What is the unit price per pencil rounded to the nearest tenth of a c
    5·2 answers
  • A bakery sells packages of 10 bagels for $3.69. If the bakery starts selling the bagels in packages of 12, how much would you ex
    10·1 answer
  • A customer bought a car and paid $1,080 in sales tax.
    7·2 answers
  • I NEED IMMEDIATE HELP!!!!
    15·1 answer
  • Compute the mode, median, and mean for 23455
    14·1 answer
  • Marcus is making dinner for 7 people.marcous opens 6 cans of soup .each can is 14 ounces .if everyone gets the same amount of so
    10·2 answers
  • You can buy 15 stickers for $10 how much would 12 stickers cost
    13·2 answers
  • PLS HELP DUE TODAY!!!
    12·2 answers
  • Do anybody know the answer to dis
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!