1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
luda_lava [24]
3 years ago
5

In ΔRST, the measure of ∠T=90°, the measure of ∠S=21°, and ST = 7.7 feet. Find the length of TR to the nearest tenth of a foot.

Mathematics
1 answer:
Natali [406]3 years ago
3 0

Answer:

TR = 3 ft

Step-by-step explanation:

<h3>tan x = \frac{o}{a}</h3><h3>tan (21) = \frac{o}{7.7}</h3><h3>7.7( tan 21) = o</h3><h3>2.9 = o</h3><h3>round up and you get;</h3><h3>3.0=o</h3>
You might be interested in
Find the value of x.<br> 3x +7<br> D<br> 2x + 7<br> 3x 16
Mashcka [7]

Answer:

sum of interior angle of a triangle is 180 degree

so,

3x +7 + 2x+7 +3x+6 = 180

8x + 20 = 180

8x = 180 - 20

8x = 160

x = 160/ 8

x = 20

May it will help you

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the circumference of a circle with a diameter of 20 inches
sergeinik [125]

Answer:

62.8 in

Step-by-step explanation:

Circumfrence=pi x diameter

3.14 x 20=62.8

8 0
3 years ago
Solve the system of equations by substitution.
sineoko [7]
Answer is A. -2x + 3z
Reason
2x + y = 3z
If you subtract 2x from both sides to isolate “y”
2x -2x +y = -2x + 3z
Now combine like terms
You get
y= -2x + 3z
Problem solved
5 0
2 years ago
Which of the diagrams illustrates the effect of an increase in automobile worker wages on the market for automobiles?
Orlov [11]

Answer:

there's no picture

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Four pounds of apples cost $5. Eight pounds of apples cost $10. If the total cost of apples, y, varies directly with the number
VikaD [51]
5/4 = 1.25 per lb

1.25 * 6 = $ 7.50 <==
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • ANSWER THIS CORRECTLY 20 POINTS
    15·2 answers
  • Solve this equation<br> y= 2x<br> x= -y + 6
    15·1 answer
  • What is the ratio of 25 and 11
    8·1 answer
  • List 12 spherical objects that would be around the home. Please do not list all balls, soccer ball, basket ball, etc.
    8·1 answer
  • The mass of 4 large zucchini is about 2 kilograms. About how many grams will 1 large zucchini have?
    5·1 answer
  • Find the average of the following numbers: * What is the average of the first n positive even numbers?
    12·1 answer
  • Which ordered pair is a solution of the equation y = 5x? (–2, 10) (–5, 25) (–3, 15) (–2, –10)
    14·1 answer
  • Match the people with their accomplishments. 30 points!!
    8·2 answers
  • HELP ME PLEASE:((
    12·2 answers
  • Abhivardhansinghrathore7979​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!