1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pavlova-9 [17]
3 years ago
8

18. QS bisects ZPQR. If mZPQS = 3x and

Mathematics
1 answer:
il63 [147K]3 years ago
6 0
The answer is b because
You might be interested in
Jackson has three cartons of gumballs. There are 100 boxes in each carton. There are 100 gumballs in each box
lilavasa [31]

Answer:

3. 10000

Step-by-step explanation:

Given the following :

Number of gumball cartons = 3

Number of boxes per carton = 100

Number of gumballs per box = 100

The number of gumballs can be expressed in the form : (a. 10) ; where ; a = prime number ; b = whole number

Values of a and b?

Total number of gumballs :

Number of carton × number of boxes per carton × number of gumballs per box

3 × 100 × 100

Hence, writing the expression in the form: a. 10

a. 10 = 3 × 10000

4 0
3 years ago
Nancy is checking to determine if the expressions x + 4 + x and 6 + 2 x minus 2 are equivalent. When x = 3, she correctly finds
anastassius [24]

Answer:

The value of the 2nd expression is 14, so the expressions are equivalent.

Step-by-step explanation:

6 + 2x - 2

6 + 2(5) - 2

6 + (10) - 2

16 - 2

14

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which best describes how to solve the equation for x.
prohojiy [21]

Answer:

B. multiply both sides by c.

Step-by-step explanation:

To solve the equation for x, you have to isolate the x variable on one side of the equation. To do this, do the opposite of any operation applied to x to remove other variables from the x's side of the equation:

x/c = d

multiply both sides of the equation by c to isolate x:

(x/c) * c = d * c

x = dc

Now x can be solved for.

Hope this helps :)

7 0
3 years ago
Denise buys flour in bulk for her bakery. The cost per pound of flour is graphed below. Which BEST describes the function of the
bonufazy [111]
Based from the graph, I think the answer is D. a piece-wise function with separate pieces of linear and step-functions. This is because as you can see from the graph, for intervals [0,1], [5,6], and [10,11] the function is linear. On the other hand, for the remaining intervals, it has a constant value which can be described as a step function. 
8 0
3 years ago
9 mugs for $45<br><br> What is the rate?<br><br> And what is the unit rate?
andrew-mc [135]

Answer:  The unit rate is $5 per  mug.

Step-by-step explanation:

To find the the unit rate, you will find the amount  one mug will cost.

If there are 9 mugs  then to get it to one, you will have to divide 9 by 9, and the same way you will have to divide 45 by 9.

45 / 9 = 5  

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Please Answer These questions (on the picture) 20 Points
    11·1 answer
  • Evaluate the function ƒ( x ) = x 2 + 1 for ƒ(2).
    14·2 answers
  • I do not understand the 5 question.
    12·1 answer
  • At a summer camp there is one counselor for every 5 campers. Determine whether there is a direct variation between the number of
    11·1 answer
  • Can someone help me answer this please!!!
    12·1 answer
  • Find the Jacobian ∂(x, y, z) ∂(u, v, w) for the indicated change of variables. If x = f(u, v, w), y = g(u, v, w), and z = h(u, v
    6·1 answer
  • Savanna had 4 0 4040 iris blooms last year. This year, she had 1 5 % 15%15, percent more iris blooms. How many more iris blooms
    11·1 answer
  • Jeremy collected data from an experiment he performed in science class. He compiled his data in this table.
    12·1 answer
  • How do I find the area of the non-shaded figure?!?
    13·2 answers
  • Help me out tysm!! &lt;3 marking brainliest for the person who answers all correctly.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!