1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sweet [91]
3 years ago
14

At an afterschool tutoring program, the ratio of teachers to students is 18 to 100.

Mathematics
1 answer:
STatiana [176]3 years ago
5 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

If we divide 18 and 100 by 2, we get 9 and 50.

So the equivalent ratio is 9 to 50.

You might be interested in
What can you add to {(3,5),(2,8), (5,7) to make a function
Dimas [21]
I hope we have to add 2
4 0
3 years ago
A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
Alika [10]

Answer:

ever beer cost 1.38 so that is it

7 0
3 years ago
The problem has been started for you. 8 StartLongDivisionSymbol 468 EndLongDivisionSymbol minus 40 = 68. 68 minus 64 to get a re
stich3 [128]

Answer:

58

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Boris pays $3.84 for a bag of 16 tangerines.
Naily [24]
3.84/16 = 0.24 per tangerine
7 0
3 years ago
Which proportion could be used to solve for the height of the tree? ​
Volgvan
6/h 10/30 that’s the answer to your question!
8 0
3 years ago
Other questions:
  • What does the symbol > mean
    5·1 answer
  • simplify the radical expression the square root of 63x to the 15th power y to the 9th power divided by 7xy^11
    14·1 answer
  • A ratio of equivalent values used to express the same quantity in different units
    9·2 answers
  • What's median number for the numbers 4,8,10,5,9
    13·2 answers
  • A toy manufacturer makes lightweight balls for indoor play. The large basketball uses 4 ounces of foam and 20 minutes of labor a
    14·1 answer
  • How many tens is in 3980
    13·1 answer
  • If somehting is $599 and it's price increases by 5%, how would you find the total cost?
    14·1 answer
  • 2/3 4/9 5/6 7/12 least to greatest
    9·1 answer
  • Finding out fraction models
    8·2 answers
  • Write the equation of the line parallel to the given line p (2,-3) y=-6x+10
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!