1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ad libitum [116K]
3 years ago
10

What is the value of hin the figure below? In this diagram, ABAD ~ ACBD.

Mathematics
1 answer:
VashaNatasha [74]3 years ago
8 0

Answer:

  F.  8

Step-by-step explanation:

The ratio of the long side to the short side is the same in similar triangles. The long side of triangle BAD is AD, which has length 20-4 = 16.

  BD/DE = AD/BD

  h/4 = 16/h

  h^2 = 64 . . . . . . . multiply by 4h

  h = 8 . . . . . . . . . . take the square root (matches selection F)

_____

<em>Comment on this geometry</em>

BD = √(AD·DC) is called the "geometric mean" of the segments AD and DC. This geometry has some other geometric mean relationships as well:

BC = √(AC·DC)

BA = √(AC·AD)

You might be interested in
The parts of a solid are faces, vertices and __________.
BigorU [14]

Answer:

edges

Step-by-step explanation:

3 0
1 year ago
Find the difference of 18.6 and 5.24.*​
Charra [1.4K]

Answer:

13.36

Step-by-step explanation:

18.60 - 5.24

=>13.36

5 0
2 years ago
Find the constant of proportionality that creates a direct proportion between x and y,
Fofino [41]

Answer:

y=x

Step-by-step explanation:

Something that would create a direct proportionality is y=x because both of them are in an equation which means they are directly proportional

4 0
2 years ago
Devon is trying to find the unit price on a 6
Inessa [10]
No, she's not. If each energy drink's unit cost was just over $2.00, and there are 6 drinks in a pack, then that's at least $12.00 right there, but the entire 6-pack is on sale for only $2.99. She should find the correct price by dividing $2.99/6, resulting in about $0.50 per drink
8 0
3 years ago
What is 4r+9r-11r+7r please im not trying to fail
kaheart [24]

Answer:

9r

Step-by-step explanation:

combine like terms in PEMDAS order. Add 4, 9, and 7, then, subtract 11.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Identify the slope of the line shown in the graph below:
    9·1 answer
  • In a group of 38 pupils, 5 play flute only.
    15·1 answer
  • Monica has a $1000 bond with a 5.5% coupon. Monica purchased this bond for $1025. What is the yield of this new bond?
    11·2 answers
  • Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
    6·1 answer
  • Triangle ABC is similar to triangle YBX. Find the value of n. The figure is not drawn to scale.
    15·1 answer
  • What is the height of the tree?
    14·1 answer
  • What is the slope of (-1, -4) and (2, 2)
    12·1 answer
  • Need with this problem please.
    12·1 answer
  • Work out the answer to this equation: 4e x 3f=
    14·1 answer
  • A bus can travel 186 miles in 5 hours. How many miles can the bus travel in 1 hour?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!