1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
blagie [28]
2 years ago
12

What is the final step in solving the inequality –2(5 – 4x) < 6x – 4?

Mathematics
1 answer:
Akimi4 [234]2 years ago
8 0

Answer:

–2(5 – 4x) < 6x – 4

<=>

-10 + 8x < 6x - 4

<=>

2x < 6

<=>

x < 3

Hope this helps!

:)

You might be interested in
1 3/8 divided by 2 1/2
NikAS [45]
The answer is 2 1/5 because 1 3/8 is =11/8 TIMES 2/5 IS 2 1/5
hope it helped.
6 0
2 years ago
What is the correct classification of 7x2 + 9x + 4? Select one of the options below as your answer:A. monomial B. binomial C. tr
nikitadnepr [17]
The answer is C. Trinomail
7 0
3 years ago
Ray invested $300 in Stock A
charle [14.2K]

Answer:

i think its b

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
What is ten times two?
Tanzania [10]
Ten times two is equal to twenty.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
4 books for 1$12.00 3 books for $9.00 What is the price per book? What is the constant of proportionality
Valentin [98]

Answer:

the price per book is $3 the constant of proportionality is 3

Step-by-step explanation:

12 divided by 4 is 3 and 9 divided by 3 is 3 so it means that the price for 1 book is going to be 3 and for every book you buy the original value will be 3.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • – 5 | 3 z + 8| –5 = -20​
    9·2 answers
  • What is a exponent please don’t use the internet and don’t give me a wrong answer
    9·2 answers
  • There are 60 tables in a restaurant, with 25% of them seating 22 people. The tables remaining seat 4 people. How many seats are
    13·1 answer
  • Jon’s time for running the mile in gym class is 9.2 minutes. Jacky’s time is 9.18 minutes. Who ran the mile in less time?
    15·1 answer
  • What is log2x=22 in exponential form
    13·1 answer
  • A 3-pack of toaster pastries costs $2.97. What is the unit price?
    13·2 answers
  • Help me please༼ つ ◕_◕ ༽つ<br><br> The value of x is ___, and the value of y is ___.
    14·2 answers
  • -6x - 12 &lt; 36 please help me​
    12·2 answers
  • Finding Ordered Pairs from an Equation For the equation below, x is the input and y is the output. Choose the ordered pair that
    5·1 answer
  • For exercises 1-4. use the drawing and an inch ruler to find the actual length and width of each section of the park. Measure to
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!