1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
saveliy_v [14]
3 years ago
8

Which system of linear equations can be solved using the information below?​

Mathematics
1 answer:
Neko [114]3 years ago
4 0
4x+y=3
-5x-8y=-6
C is the one that will help you solve it.
You might be interested in
Find the intersection points using substitution or elimination for each system of equations:
natka813 [3]

Answer:

Step-by-step explanation:

Okay, so I think I know what the equations are, but I might have misinterpreted them because of the syntax- I think when you ask a question you can use the symbols tool to input it in a more clear way, otherwise you can use parentheses and such.

Problem 1:

(x²)/4 +y²= 1

y= x+1

*substitute for y*

Now we have a one-variable equation we can solve-

x²/4 + (x+1)² = 1

x²/4 + (x+1)(x+1)= 1

x²/4 + x²+2x+1= 1

*subtract 1 from both sides to set equal to 0*

x²/4 +x^2+2x=0

x²/4 can also be 1/4 * x²

1/4 * x² +1*x² +2x = 0

*combine like terms*

5/4 * x^2+2x+ 0 =0

now, you can use the quadratic equation to solve for x

a= 5/4

b= 2

c=0

the syntax on this will be rough, but I'll do my best...

x= (-b ± √(b²-4ac))/(2a)

x= (-2 ±√(2²-4*(5/4)*(0))/(2*(5/4))

x= (-2 ±√(4-0))/(2.5)

x= (-2±2)/2.5

x will have 2 answers because of ±

x= 0 or x= 1.6

now plug that back into one of the equations and solve.

y= 0+1 = 1

y= 1.6+1= 2.6

Hopefully this explanation was enough to help you solve problem 2.

Problem 2:

x² + y² -16y +39= 0

y²- x² -9= 0

6 0
3 years ago
Karen has a cube that has a side length of 6 in. The net of the cube is shown.
nordsb [41]

Answer:

<h3>C. 180 square inches</h3>

Step-by-step explanation:

<h2>#carry on learning </h2><h2>#mark brainlits</h2>
6 0
2 years ago
Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday party. What is the unit cost for each cupcake?
netineya [11]

Answer:

e e enene

Step-by-step explanation:

enenenee

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A surf instructor has an initial fee of $12 and charges $8 per hour for lessons. Explain how to determine what the y-intercept i
Fittoniya [83]
At time t = 1 hr... fee is initial ($12)+ ($8) = 20<span><span>ribhu </span> 10 months ago</span>and so on... the intercept would be initial fee... which is $12 charged at t=0 hr
thats the best i can do

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Using the diagram below and with reference to the angle θ, state the length of the opposite side.
Ilia_Sergeevich [38]
53.1


Step by step explanation This is how I got the answer to your question and I gave you the solution I hope this helps you out
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the values for c and d
    10·1 answer
  • you had $22 to spend on three pretzels. After buying them you had $15.70.How much did each pretzel cost?
    12·2 answers
  • Any number divisible by 5 is divisible by 10 ?
    7·2 answers
  • Wat is 1/2 of 1 litre​
    13·2 answers
  • A student would like to estimate the mean length of words in a book report he just finished writing. He selects a
    11·1 answer
  • Heeeeeeelp please ;-;
    13·1 answer
  • Can somebody help me. Will mark brainliest.
    13·2 answers
  • An online furniture store sells chairs and tables. Each day, the store can
    6·1 answer
  • evelyns yoga class has 50 participants. its rules require that 60% of then must be present for a class. If not, the class will b
    8·1 answer
  • PLS HELP !!!!! :( this is really hard please I need help
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!