1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anettt [7]
3 years ago
10

The 16 oz jar of Peanut Butter costs $4.82. What is the cost per oz?

Mathematics
1 answer:
mr_godi [17]3 years ago
7 0

Answer:

$.30 per ounce

Step-by-step explanation:

Take the price and divide by the number of ounces to get the cost per ounce

4.82/16

$.30125 per ounce

Rounding to the nearest cent

$.30 per ounce

You might be interested in
Add or subtract 2/4x +1/3
VashaNatasha [74]
Subtract



Explanation:
3 0
2 years ago
Rectangle ABCD is congruent to rectangle A″B″C″D″ . Which sequence of transformations could have been used to transform rectangl
alexira [117]

Answer:

no body in the world can answer this and how long did u type this

8 0
3 years ago
How many digits follow the decimal point in the product of 23.893 and 47.21 ?
DENIUS [597]
The product is 1,127.98853 ⇨ 5 digits follow after the decimal point. Hope that helps
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many times does 8go into14
eimsori [14]

Answer: 1

Step-by-step explanation: it only goes into 14 once because 8 • 2 =16

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLZZZZZZZZ HELP ME I WILL GIVE BRAINLIEST TO THE FASTEST AND MOST ACCURATE
Triss [41]

Answer:

10/1 +54/-6

Step-by-step explanation:

Is this the answer?

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve the proportion<br>17/3 = y/6
    7·1 answer
  • Suppose that the x-intercepts of the graph of y=f(x) are -9 and 3. What are the x intercepts of y= f(x+3)
    14·1 answer
  • Can you help me plz <br> and thank you
    8·1 answer
  • A cyclist rolls down a hill. He starts from rest and after 8 s he is traveling at 13.6m/s. What is his acceleration?
    9·1 answer
  • PLEASE HELP I CANT FIGURE IT OUTTTT
    14·2 answers
  • I WILL GIVE BRAINLIEST TO FIRST CORRECT ANSWER!!
    7·1 answer
  • Write the equation of a line (y=mx+b) that passes through the points.<br><br> (2, 3) and 4. 4)
    15·2 answers
  • HELP ME OUT
    10·1 answer
  • PLZ HELP ASAP!!! WILL GIVE BRAINLY
    14·1 answer
  • Solve the equation <br>3/4(x-16)=-2(x-3)+4​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!