1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anettt [7]
2 years ago
10

The 16 oz jar of Peanut Butter costs $4.82. What is the cost per oz?

Mathematics
1 answer:
mr_godi [17]2 years ago
7 0

Answer:

$.30 per ounce

Step-by-step explanation:

Take the price and divide by the number of ounces to get the cost per ounce

4.82/16

$.30125 per ounce

Rounding to the nearest cent

$.30 per ounce

You might be interested in
Find the equation of the line specified. The line passes through the points ( 5, 2) and ( 6, 4) a. y = 2x - 8 c. y = 2x + 12 b.
o-na [289]
<span>( 5, 2) and ( 6, 4)
slope m = (4-2)/(6-5) = 2

y = mx + b
b = y - mx
b = 2 - 2(5)
b = 2 - 10
b = -8

so now you have slope m = 2 and y intercept b = -8

equation
y = 2x - 8

answer
</span><span>a. y = 2x - 8</span>
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Consider a collection of envelopes consisting of 2 red envelopes​, 3 blue envelopes​, 3 green envelopes​, and 3 yellow envelopes
ozzi

bruh ion know why u put this bull shxt up here Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
If someone tells you your body temperature is 98.6°, what scale is being used? How do you know?
Alla [95]

Answer:

Fahrenheit

Step-by-step explanation:

When I am getting my temperature checked, it is usually checked in Fahrenheit, and my temperature is around 98.6 degrees.

6 0
3 years ago
Use a 70% discount coupon or 40%, then 20%, then 10% on your whole purchase?
vredina [299]
It would add up to 70% ?
6 0
2 years ago
5 plus 2 times 10 equals
Goryan [66]
The answer is 70.
 5 + 2 = 7 
 7 x 10 = 70
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • At a fruit stand, for every 5 apples sold there are 4 oranges sold. What is the ratio of oranges sold to apples sold?
    10·2 answers
  • Solve for X: 2-14x+52=7
    12·2 answers
  • Choose the equation that is the standard form of
    7·1 answer
  • Misty and Yesenia have a group of base ten blocks. Misty has six more blocks then Yesenia. Yesenia’s blocks represent 17. Togeth
    9·1 answer
  • Lanessa pours a can of mixed fruit into a bowl. There are 17 grapes, 8 cherries, and 23 slices of pineapple. Without looking, sh
    5·2 answers
  • I need help nowwww pleaseeee it anyone can see this
    7·1 answer
  • Alonzo, Alice, and Juan all solved the following problem but got different answers:
    13·1 answer
  • Inverse proportion
    8·1 answer
  • How i can answer this question, NO LINKS, if you answer correctly i will give u brainliest!
    7·1 answer
  • Write an equation to represent the relationship shown in the graph.<br> Use the graph below
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!