1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inessa [10]
3 years ago
10

Childress Company produces three products, K1, S5, and G9. Each product uses the same type of direct material. K1 uses 5 pounds

of the material, S5 uses 2.7 pounds of the material, and G9 uses 5.3 pounds of the material. Demand for all products is strong, but only 52,900 pounds of material are available. Information about the selling price per unit and variable cost per unit of each product follows. K1 S5 G91 Selling price $ 172.00 $ 100.49 $ 189.65 Variable costs 89.00 77.00 134.00 Calculate the contribution margin per pound for each of the three products. Orders for which product should be produced and filled first, then second, and then third? (Round your answers to 2 decimal places.)
Business
1 answer:
nadezda [96]3 years ago
3 0

Answer:

Calculate the contribution margin per pound for each of the three products.

  • K1 = $17.80 per lb
  • S5 = $8.70 per lb
  • G9 = $10.50 per lb

Orders for which product should be produced and filled first, then second, and then third?

  • K1 orders should be placed first, G9 orders should be placed second and S5 orders should be placed last.

Explanation:

52,900 pounds of material are available

  • K1 uses 5 pounds of the material
  • S5 uses 2.7 pounds of the material
  • G9 uses 5.3 pounds of the material

contribution margin per unit:

  • K1 = sales price - variable costs = $172 - $89 = $89
  • S5 = $100.49 - $77 = $23.49
  • G9 = $189.65 - $134 = $55.65

contribution margin per pound of material:

  • K1 = $89 / 5 lbs = $17.80 per lb
  • S5 = $23.49 / 2.7 lbs = $8.70 per lb
  • G9 = $55.65 / 5.3 lbs = $10.50 per lb

You might be interested in
The managerial accountant at Sunny Manufacturing needs to determine how many costs are fixed costs and how many costs are variab
Solnce55 [7]

Answer:

Month. Machine Hours. Total costs

January. 1,800 $21,500

February. 2,900 $23,200

March. 1,000. $19,750

April. 2,400. $21,000

May. 3,400. $23,900

High-Low method = 23, 900 + 21,000

= 44,900

5 0
3 years ago
Yesenia, the new university course scheduling manager, is struggling with adjustments to the fall schedule. she is trying to det
just olya [345]

Yesenia is struggling with the marketing function of supply chain management as it is responsible for the flow of which the falls in the services and goods. It is also responsible in the movement in which it flows. It could be described above as the flow of movement with the schedule and the students are not arranged, making her to struggle with the problem.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is an entrepreneur is
Tanya [424]
A person who builds their own business
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rob works for $8.00 per hour. His regular hours are 40 hours per week and he gets time-and-a-half for overtime. One week he work
Arlecino [84]

Answer:

$440

Explanation:

$8.00 x 40 = 320

1.5 x 8 = 12

12 x 10 = 120

320 + 120 = 440

5 0
3 years ago
he three main types of banks (Traditional, Credit Union, Online or Online-Only) have many tradeoffs with respect to technology,
Afina-wow [57]
Credit  union , online only , online.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Nepotism is--a. the practice of basing promotions on how long someone has been employed by a given company b. the practice of pr
    10·1 answer
  • Process tailoring is best undertaken on agile projects when
    15·2 answers
  • The solution (x,y) to a system of equations is the point where they
    5·1 answer
  • The cost of debt capital for a firm . a. is equal to the current yield (not YTM) on the firm’s outstanding bonds b. can be calcu
    9·1 answer
  • Weiss Manufacturing intends to increase capacity by overcoming a bottleneck operation by adding new equipment. Two vendors have
    10·1 answer
  • Requiring segregation of duties in a business eliminates the need for the work of one employee to serve as a check on the work o
    15·1 answer
  • The S&P 500 index delivered a return of 20%, -10%, 20%, and 5% over four successive years.
    13·1 answer
  • Vijay Inc. purchased a three-acre tract of land for a building site for $310,000. On the land was a building with an appraised v
    11·1 answer
  • What do you need to become an FBI Agent?
    14·1 answer
  • What does total number of allowances you are claiming mean.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!