1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erastova [34]
3 years ago
6

Jonny can build 3 1/2 lego planes in 60 minutes. How many can he build in 40 minutes

Mathematics
1 answer:
NeX [460]3 years ago
8 0

Answer:

2.3lego

Step-by-step explanation:

We can walk through this problem using the cross multiplication method

First 3 1/2 lego is same as 3.5lego

Hence If

Johnny builds 3.5lego in 60min

He can build xlego in 40min

Crosss multiplying we have

Xlego *60= 3.5*40

Xlego= 140/60= 2.3lego

You might be interested in
What is the slope of the line passing through (1, 2) and (3, 3)?
enot [183]

Answer:

Slope is 1/2

Step-by-step explanation:

Using the slope formula y₂-y₁/x₂-x₁

(x₁,y₁) and (x₂,y₂) → (1,2) and (3,3)

So...

3-2=1

3-1=2

1/2

8 0
2 years ago
A shirt originally cost $36.24, but it is on sale for $30.80. What is the percentage decrease of the price of the shirt? If nece
KiRa [710]
To work out the decrease, do original amount - new amount and then take that answer and divide it by the original amount, and then multiply by 100.

So you would do:

36.24 - 30.80 = 5.44
5.44 ÷ 36.24 × 100 = 15% to the nearest percent.  

6 0
3 years ago
Round 34,689.37 to:<br><br><br> a. the nearest tenths:<br><br><br><br> b. the nearest thousands:
Irina18 [472]

Answer:

A. 34,689.370

b.35,000.00

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Avanelle is walking around a track that is 400 yards long. She has walked around the track 7 times so far. How many more yards d
adelina 88 [10]

Answer:

2 miles = 3,520 yards

first we need to find how many yards she's walked already :

400×5=2,000 yards

now subtract :

3,520-2,000= 1,520 yards

Keisha needs to walk 1,520 more yards to complete 2 miles

hope this helped

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
What is the inverse function of d(x)=2x-4
erica [24]
d ^{-1} (x)=2+ \frac{x}{2}
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Two competing gyms each Two competing gyms each offer childcare while parents work out. Gym A charges $9.00 per hour of childcar
    8·2 answers
  • What was Bassima’s error?
    9·2 answers
  • Can someone solve these puzzles
    5·1 answer
  • How do I solve 1.06g-7=0.95
    7·1 answer
  • Just 5&amp;4 please, will give brainliest and many pts
    9·1 answer
  • A 9 kilogram bag of animal feed costs $45.45 . ​ What is the unit price per kilogram?
    9·2 answers
  • Has 3 quarts of liquid glue and 24 empty glue bottles that each hold 1 cup. Does she have enough glue to fill all of the bottles
    13·1 answer
  • Please!!!!!!!!! help!!!! me!!!!!!!!!!
    7·2 answers
  • What is the solution to 0.5x - 2 &lt; 5.5?​
    7·1 answer
  • 1223
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!