The vern diagram? can u send a picture of the options?
Answer:
x=8
Step-by-step explanation:
firstly take 30+18 which equals 48 and then divide that by six which will give you 8 as your answer
The whole ends up being 42 ft².
Area of a triangle = 1/2 * base * height.
So that lil triangle piece is 1/2 * 2 * 3 = 1/2 * 6 = 3
Now we do the rectangle piece. Area of a rectangle = length * width
So that rectangle is 3 * 7 = 21
If you take away those two, you are left with a trapezoid.
Area of a trapezoid is 1/2 * (base 1 + base 2) * height
Base 1 is the width of the rectangle which is 3. Base 2 is the 6. The height is the given 11 feet minus the 7 feet from the length of the rectangle which is 4.
Plug all this in to the formula you get 1/2 * (6 + 3) * 4 = 1/2 * 9 * 4 = 1/2 * 36 = 18.
Now add all of your areas together;
21 + 3 + 18 = 24 + 18 = 42
Answer:
P(w) = 9w+5
Step-by-step explanation:
You see every week there is an increase of 9, and it starts at 5. That's all you need to know for a linear equation.
First, you divide the price by the amount of units in the pack. This is how you find how much one unit is worth in that pack. So for the first pack you divide 1.12 by three, and then you have .37333 repeating, which is about 38 cents. Next is the second pack, where we divide 4.38 by 12 which is .365, which is about 37 cents. The last pack is 8.68 divided by 24 which is .361, or about 36 cents. This means that the 24 pack is the best buy.
In real life you should also consider which would be too much for you or not enough. For example, you might not even need 24 units of juice. You might only need 12 so you don't have too much extra. But hey, this is just a math problem ;)