1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gtnhenbr [62]
3 years ago
5

Bob has two weekend jobs last weekend he made a total of $77 after working as a cashier for 5 hours and delivering newspapers fo

r 4 hours this weekend he made $78 working at his cashier job for 6 hours and delivering newspapers for 3 hours how much does he get paid per hour at each job
Mathematics
1 answer:
OlgaM077 [116]3 years ago
5 0

Answer: $9 per hour at his job as a cashier and $8 per hour at his job delivering newspapers.

Step-by-step explanation:

1. Let's call the amount he got paid per hour at his job as a cashier: x.

Let's call the amount he got paid per hour at his job delivering newspapers: y.

2. Keeping on mind the information given in the problem above, you can make the following system of equations:

\left \{ {{5x+4y=77 \atop {6x+3y=78}} \right.

3. You can solve it by applying the Substitution method, as following:

- Solve for one of the variables from one of the equations and substitute it into the other equation to solve for the other variable and calculate its value.

- Substitute the value obtained into one of the original equations to solve for the other variable and calculate its value.

 4. Therefore, you have:

5x+4y=77\\5x=77-4y\\x=\frac{77-4y}{5}=15.4-0.8y

Then:

6(15.4-0.8y)+3y=78\\92.4-4.8y+3=78\\-1.8y=-14.4\\y=8

Finally:

5x+4(8)=77\\5x+32=77\\5x=45\\x=9

Therefore he got paid $9 per hour at his job as a cashier and $8 per hour at his job delivering newspapers.

You might be interested in
Which is the better buy, 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07?
wel
Let us take the case of 7 pounds for $8.47 first.
7 pounds of a product costs = 8.47 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (8.47/7) dollars
                                                             = 1.21 dollars
Now let us take the case of 9 pounds for $11.07
9 pounds of a product costs = 11.07 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (11.07/9) pounds
                                                             = 1.23 dollars
So from the above deductions we can see that 9 pounds for $11.07 is a better buy than 7 pounds for $8.47. I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can use this method for solving similar problems.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Chang gets paid a $50 bonus for every 100 pairs of shoes that he sells. Chang is being reinforced on a ________ schedule of rein
maksim [4K]
Tell him to stop buying shoes, you wouldnt have this questions.

that would be 1/2 :P

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The length to width ratio of a wide-screen tv is 16:9. if a tv is 30 inches long, how wide is it?
bija089 [108]
It is about 16.9 inches wide
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following statements are true about the function below? Select all that apply. f(x)=(x-4)^2-1
Musya8 [376]

Answer:

the zero is at 4 (option 1)

and the minimum is -1 (option 2)

Step-by-step explanation:

the zero is at 4 (option 1)

and the minimum is -1 (option 2)

6 0
2 years ago
I need an example problem for algebra 1
shepuryov [24]

Answer:

If 3x + 8x + 4x = 6x + 63, then what is 5x + 23?

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLZ HELP 25 POINTS AND WILL MARK BRAINLIEST <br><br><br> Divide 3/4 ÷ 1/8 = ____.
    9·2 answers
  • Which is the fraction for 29%?
    8·2 answers
  • I need help with this i need u to help ne wit the number line
    5·1 answer
  • The surface of water can act like a sort os skin due to a property of liquids called
    7·1 answer
  • Make x the subject of the formula if a/b-x=b/a+x​
    9·1 answer
  • What is the 3rd root of 125
    15·1 answer
  • What is 57% of 11? ; 19.3  ; 627  ; 6.27 ; 0.19
    7·1 answer
  • PLEASE HELP THIS WILL GIVE 50 POINT AND BRAINLIEST!!!!!!
    15·1 answer
  • Please help ASAP Rewrite 7 − 8 using the additive inverse and display the new expression on a number line.
    9·2 answers
  • Please Help! Multiple Choice!
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!