1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zepelin [54]
3 years ago
6

A line with a slope of 4 passes through the point (2, 1). What is the equation of this line?

Mathematics
2 answers:
atroni [7]3 years ago
7 0

Answer:

y = 4x - 7

Step-by-step explanation:

y = mx + b

y = 4x + b

1 = 4(2) + b

b = 1 - 8

b = -7

y = 4x - 7

Law Incorporation [45]3 years ago
6 0

Answer:

y = 4x-7

Step-by-step explanation:

We have a slope and a point

m = 4    (2,1)

Using the slope intercept form of the equation

y = mx+b

y = 4x+b

From the point x=2 and y =1

1 = 4(2)+b

1 = 8+b

Subtract 8 from each side

1-8 =8-8+b

-7 = b

We can write the equation by using m=4 and b = -7

y = 4x-7

You might be interested in
Is this right? i’ll give brainliest :)
jek_recluse [69]

It is.

x-10 \geq 0\\\\x \geq 10\\\\\\-5 +n< -6\\\\n < 5-6\\\\n< -1

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given that D(x) = 2x, select all of the following that are true statements.
GaryK [48]
It is D
You welcome
8 0
2 years ago
Write the slope-intercept form of the equation of each line​
qwelly [4]

Answer:

y = 2x - 5

Step-by-step explanation:

Slope = 2

y-intercept = - 5

3 0
2 years ago
If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?
xeze [42]

Answer:

Step-by-step explanation:

If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?

1. Divide the cost by the number of bottles.

4.60 ÷ 12 = $0.38/bottle

8 0
3 years ago
Simplify (39x+54y)+(46x-28y)
Dmitry [639]
Hope this helps you out....       85x + 26y <span> 
</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Gary and henry brought an equal amount of money for shopping gary spent rs 95 henry spent rs 350 after that henry had 4/7 of wha
    14·1 answer
  • Simplify this expression. If it is already simplified, then write it as it is.<br> 2p – 2 – 9 - 9p
    11·1 answer
  • What type of angles are 6 and 8?
    6·2 answers
  • How do I solve the equation above?
    6·2 answers
  • (02.03)Tony bought 3 tickets to a concert for $78. How much will it cost for 6 tickets to the concert if all tickets have the sa
    15·2 answers
  • What can you conclude about the intersection of a chord and the radius that bisects it
    14·1 answer
  • Five angles are set at a point. The measurement of each angle is one of five consecutive whole numbers. Set up and solve the equ
    8·1 answer
  • The humpback whales traveled 2240 miles in 28 days.
    9·1 answer
  • What is the truth value for the following conditional statement p:false q: true ~p ~q​
    13·1 answer
  • Help me pls :/<br> 15 points ig
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!