1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KIM [24]
3 years ago
9

Part 1:"The students in art class are designing a stained-glass window to hang in the school entryway. The window will be 3 feet

tall and 4 feet wide. They have raised $100 for the project. The colored glass costs $5 per square foot and the clear glass costs $2 per square foot. The material they need to join the pieces of glass together costs 10 cents per foot and the frame around the window costs $4 per foot.
Do they have enough money to cover the cost of making the window?" (PART 1 IS DONE)


Part 2:"A local community member sees the school’s stained glass window and really likes the design. They ask the students to create a larger copy of the window using a scale factor of 3 (9 feet tall and 12 feet wide). Would $450 be enough to buy the materials for the larger window?"

Part 3:"Make your own stained glass window design that could be made for less than $450. Show your thinking."
Mathematics
2 answers:
Cerrena [4.2K]3 years ago
6 0

Answer:

p2

Step-by-step explanation:

Nostrana [21]3 years ago
5 0

Answer:

PART 2:

Total cost is 1198.8

Colored glass=

540/ 108

clear glass=

216/108

materials=

10.8/108

Frame=

432/108

PART 3

The window would be 4.5 ft tall and 6 ft wide

Colored glass =

135/27

clear glass =

54/27

frame =

108/27

materials=

2.7/27

ADD

135+108+54+2.7= 299.7

You might be interested in
If you roll a six-sided die, what is the probability that you will roll a 3?
Lana71 [14]

Answer:

the probability is 1/6, or 16.6%

7 0
3 years ago
What is the equation of the line passing through the point (4, 5) that is parallel to the line with the equation
Reptile [31]

Answer:

y=2x-3

Step-by-step explanation:

1. find the slope

6x-3y=21

-3y=-6x+21 divide both sides by -3

y=2x-7

slope is 2

2.y-5=2(x-4)

  y-5=2x-8

  y=2x-8+5

  y=2x-3

PARALLEL lines have the same slope

7 0
3 years ago
The sides of a triangle are in the ratio 3 : 4 : 5. What is the length of each side if the perimeter of the triangle is 90 cm
svet-max [94.6K]
The sides of the triangle are 3x, 4x and 5x

3x + 4x + 5x = 90
12x = 90
x = 90/12
x = 7.5

first side = 3x = 3 * 7.5 = 22.5 cm
second side = 4x = 4 * 7.5 = 30 cm
third side = 5x = 5*7.5 = 37.5 cm
7 0
3 years ago
Which equation in slope intercept represents the line that goes through the points (-1, 6) and (1, -2)
Afina-wow [57]

Answer:

D) y=-4x+2

Step-by-step explanation:

m=(y2-y1)/(x2-x1)

m=(-2-6)/(1-(-1))

m=-8/(1+1)

m=-8/2

m=-4

y-y1=m(x-x1)

y-6=-4(x-(-1))

y-6=-4(x+1)

y=-4x-4+6

y=-4x+2

3 0
3 years ago
What are the next 4 multiples of 4/8 in a fraction
Oliga [24]

Answer:

8/16, 12/24, 16/32, and 20/45

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The manufacturer of an airport baggage scanning machine claims it can handle an average of 560 bags per hour. (a-1) At α = .05 i
    15·1 answer
  • Suppose you buy a 1.25-pound package of ham at $5.20 per pound.What fraction of a pound did you buy
    13·1 answer
  • Write three ratios equivalent to this:18 right handed students for every 4 left handed?
    10·2 answers
  • Round 845,001 to the nearest thousand
    5·2 answers
  • Find f(-2) for f(x)=2x-5
    15·2 answers
  • -3 ( 10X - 4) = 5 (-6x+1)+7
    14·1 answer
  • What is the place value of the diget 8 in the decimal number 0.837
    11·2 answers
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59
    5·2 answers
  • A line passes through the point (4, -3) and has a slope of -3. Write an equation in slope-intercept form for this line.​
    12·1 answer
  • A bag contains 3 white balls, 4 green balls. 2 balls are drawn from the bag without replacement. Use a tree diagram to find the
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!