1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natta225 [31]
2 years ago
13

Point Y (2, 1) is the midpoint of line segment XZ. Point X is located at (1, 4). Find

Mathematics
1 answer:
kolezko [41]2 years ago
3 0

Answer: (3, -2) i believe

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Use a special product pattern to evaluate <img src="https://tex.z-dn.net/?f=19%5E2-11%5E2" id="TexFormula1" title="19^2-11^2" al
Delvig [45]

Answer:

240

Step-by-step explanation:

To evaluate 19^2 - 11^2, we have to use a special product pattern. Since this expression is in the form a^2 - b^2, we use the pattern (a + b)(a - b).

  • (19+11)(19-11)
  • (30)(8)
  • 240

Therefore, the answer is 240.

Have a lovely rest of your day/night, and good luck with your assignments! ♡

3 0
2 years ago
Some kids are selling lemonade for $1.50 per cup at a high
BaLLatris [955]

A function that would represent profit based on the number of cups of lemonade is Profit = 1.5n - 14

<u>Solution:</u>

Given, Some kids are selling lemonade for $1.50 per cup at a high school baseball game.  

They spent $14 on all of the items needed for the lemonade stand (cups, lemonade, table oth, sign, etc)

We have to create a function that would represent profit based on the number of cups of lemonade

Now, let the number of cups sold be "n"

Then , we know that,<em> profit = selling price – cost price  </em>

Profit = number of cups sold x price per cup – cost price

Profit = n x $ 1.5 – $ 14  

Profit = 1.5n – 14

Hence, the function is Profit = 1.5n - 14

6 0
2 years ago
The cost for a pack of 9 padlock is $25.20 find the unit price in dollars per padlock if necessary round your answer to the near
Elena-2011 [213]

Answer:

2.80

Step-by-step explanation:

Take the cost and divide by the number of padlocks

25.20/9

2.80

Each padlock costs 2.80

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression shows 36 + 63 as the product of their greatest common factor and the sum of two whole numbers with no common fa
jarptica [38.1K]

Hey!

Hope this helps...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

The first thing we know is that all the answers equal 99, so we cannot cross any answer off, however, what we want to know is what answer (after distribution) looks like 36 + 63...

A.) 11(3 + 6) > 33 + 66

Does 33+66 look like 36+63?

NO

B.) 9(4 + 7) > 36 + 63

Does 36+63 look like 36+63?

YES

C.) 11(4 + 5) > 44 + 55

Does 44+55 look like 36+63?

NO

D.) 3(15 + 18) > 45 + 54

Does 45+54 look like 36+63?

NO

So...

The answer is: B.) 9(4 + 7)


4 0
3 years ago
Non example of complex fraction.
Law Incorporation [45]

Answer:

42/6

Step-by-step explanation:

:P

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jill had $125 to spend at the mall. She spent 27% of that money on a pair of shoes. Jill spent $___ on the shoes. (Make sure to
    14·1 answer
  • How do you find the area of a rectangle
    9·2 answers
  • A tent is in the shape of a triangular prism. The front and back are isosceles triangles with base 6 feet and height 4 feet. The
    11·2 answers
  • You recently received a gift card from Game Stop for $75. You want to rent only games. The cost for renting a game is
    12·1 answer
  • Problems due Monday.
    15·2 answers
  • Help please it's for math due today
    8·1 answer
  • Can anyone help me on this?
    8·1 answer
  • Please help and tell me how you got the answer I will give brainliest
    13·1 answer
  • 8^2 x 6{4 + 8^2(10 - 6)}^2
    9·1 answer
  • What would the sum of the interior angles of a 14 sided shape be?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!