1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ss7ja [257]
3 years ago
14

3. A submarine dives at an

Mathematics
1 answer:
Vesna [10]3 years ago
8 0

Answer:

The height of deepness of submarine is 424.1 feet  

Step-by-step explanation:

Given as :

The angle at which submarine drives of the surface of water = Ф = 13°

The speed at which submarine travel = s = 760 feet per minute

Let The height of deepness of submarine = h feet

The time taken to reach that deepness = t = 5 minutes

<u>According to question</u>

The height of deepness of submarine = \dfrac{\textrm speed}{\textrm time}

i.e h × cos(90 - Ф) = \dfrac{s}{t}

Or,  h × Sin(Ф) = \dfrac{\textrm 760 feet per min}{8 min}

Or,  h × Sin(13°) = 95 feet

Or,   h × 0.224 = 95 feet

∴  h = \dfrac{95}{0.224}

i.e h = 424.10 feet

So, The height of deepness of submarine = h = 424.10 feet

Hence, The height of deepness of submarine is 424.1 feet  Answer

You might be interested in
HURRY I NEED HELP ILL GIVE YOU THE BRAINLIEST COME ON PLEASE!!!!!!!!
xz_007 [3.2K]
The answer is a = 132.93 cm2
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me. I am having trouble with the Khan Academy questions. This is sixth-grade mathematics. I will mark brainliest, ra
Firlakuza [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

A

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Several students were asked how many blocks they walk from home to school each day. The results are shown in the line plot. How
serious [3.7K]

Answer:

25 students.

Step-by-step explanation:

A line plot is a simple graph that shows relationship among the values in a data using a number line.

From the line plot, each dot represents a student. While the number on the line shows the number of blocks walk each day by each student.

It can be deduced from the line plot that;

Only 1 student walks through 7 blocks, 2 walk through 5 blocks, 8 walk 4 blocks, 5 walk 3 blocks, 5 walk 2 blocks and 4 walk through 1 block to school each day.

So that;

1 + 2 + 8 + 5 + 5 + 4 = 25

Therefore, the number of students who took part in the survey is 25.

4 0
2 years ago
A stack of 200 pennies is 1.325 inches tall. Mario guesses that each penny is 0.013 inches thick. Explain how you know Mario’s a
pishuonlain [190]

Answer:

200 divided by 1.325 = 0.006625 thats how big each penny is hope this helped! :)

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
0= -115<br> sin=<br> cos =<br> tan
Alina [70]

Answer:

Step-by-step explanation:

Tito wants to buy some peanut butter to donate as much as possible.

There some brands are given with their price.

we will calculate the price of per ounce peanut butter of each brand.

A. Nutty : 12 ounces for $2.19

cost per ounce =

                        = $0.1825 ≈ $0.18 per ounce

B. Grandma's : 18 ounces for $2.79

cost per ounce =

                        = $0.155 ≈ $0.16 per ounce

C. Bee's : 0.28 ounces for $4.69

cost per ounce =

                        = $16.75 per ounce

D. Save-A-Lot : 40 ounces for $6.60

cost per ounce =

                        = $0.165 ≈ $0.17 per ounce

The lowest price is $0.16 per ounce. So he should buy Grandma's peanut butter.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • If n = 4, the value of the expression 28 – 12 + <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7Bn%20-%202%7D%20" id="TexFormu
    7·1 answer
  • Which is a graph of f(x)=5x-2/x+2,with any vertical or horizontal asymptotes indicated by dashed lines?
    10·1 answer
  • Park rangers asked visitors to keep track of which animals they saw while hiking. After two weeks, the rangers added together al
    14·2 answers
  • Help I’m struggling so much in math
    6·1 answer
  • Lumpy an stumpy have 60 rocks althougher. Lumpy has 9 more then twice Stump.How many foes each have?
    11·1 answer
  • Decide whether each function is linear or nonlinear from its graph
    15·1 answer
  • I NEED HELP PLEASE ITS A SOLVE FOR X PROBLEM :(
    5·1 answer
  • HELP PLS ANSWER IT FR FR
    6·2 answers
  • james brewer purchased 100 shares of stock for $73 a share. james also paid a $60 commission. what was the total purchase price
    5·2 answers
  • It takes 4 minutes to fil an empty aquarium to a depth of 2/4 meters. what is the unit rate in minutes per meter ? write your an
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!