Answer:
1. y=-x-3 2.y=1/3x-4
Step-by-step explanation:
1. 3x+3y=-9
3y=-3x-9
y=-x-3
2. x-3y=12
-3y=-x+12
y=1/3x-4
To find the unit price, divide the total price by the total weight.
4.60 / 2 = 2.30
So, the unit price is $2.30 per liter of milk.
Best of Luck!
Answer:8(1/2x - 1/4)> 12 - 2x
a.x > 7
b.x > 7/3
c.x > 5/3
d.x > 5/3
Step-by-step explanation: Solve the inequality 12(1/2x-1/3)>8-2x
Answer:
a=22.6549
Step-by-step explanation:
Calculated based on 2 given angles and 1 given side.
∠C = 180° - A - B = 0.99484 rad = 57°
a = c·sin(A)/sin(C) = 22.6549
b = c·sin(B)/sin(C) = 12.33874
Answer:
b
Step-by-step explanation:
I Think B is the right answer