1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yanka [14]
2 years ago
7

Evaluate the expression 4⋅3x when x is 2

Mathematics
1 answer:
ludmilkaskok [199]2 years ago
6 0

Answer:

24

Step-by-step explanation:

4 times 3 is equal to twelve, and 12x is 12 times 2, which is 24.

You might be interested in
3x+1/5 y= 7 solve for x
TiliK225 [7]
X = -1/15y+7/3

I hope this helps! :>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
a chef has a recipe that calls for 4 cups of flour. She wants to make 3/4 of the recipe instead of determining directly how many
Nikolay [14]
She wants to use 3/4 of the recipe and 3/4 of a cup 4 times equals three cups. Three cups is 3/4 of 4 cups.
8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Circle O has a circumference of approximately 28.3 cm. Circle O with radius r is shown. What is the approximate length of the ra
Marrrta [24]

Answer:

4.5cm

Step-by-step explanation:

Circumference = 2\pir

28.3=2\pir

28.3/2\pi=r

4.456

7 0
3 years ago
I need help with this question
Nastasia [14]

Answer:

120 cm³

Step-by-step explanation:

V = (1/3)×base area×height

  = (1÷3)×(4×9)×10

  =120

8 0
2 years ago
2 7/8 divided by 2 1/4
trasher [3.6K]

2 7/8 = 23/8

2 1/4 =  9/4

23/8 / 9/4 =

23/8 * 4/9 = 92/72 = 1 20/72 =  1 5/18

5 0
3 years ago
Other questions:
  • One should continue to monitor his or her goals and adjust his or her plan for achieving them when it is necessary A:true B:fals
    12·2 answers
  • A paper hat is folded into the shape of a kite, as shown.
    8·2 answers
  • 6A.) Write an equation for:64 equals 33 more than a number y
    7·1 answer
  • A 2-yard piece of ribbon costs $8.46. What is the price per foot?
    7·1 answer
  • Kimberley wants to plot a graph to show the prices of different numbers of skateboards. She has to plot the following points: (1
    10·1 answer
  • Round 10569.940473 to the nearest cent
    7·2 answers
  • James has 838 feet of rope. There are 17 teams of hikers. If James gives an equal amount of rope to each team, how much rope wil
    5·1 answer
  • What is the value of p?
    14·2 answers
  • (8c+8)–(c+3)<br> answer-
    14·2 answers
  • Write <br> 25<br> 2<br> as a mixed number. <br> Give your answer in its simplest form.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!