Speed = Distance / time:
Speed = 825 miles / 17 hours
Speed = 48.529 miles per hour. (Round the answer as needed).
Gas mileage = miles traveled / gallons used
Gas mileage = 825 miles / 38 gallons = 21.71 miles per gallon (Round answer as needed).
Unit rate of gas = Total money spend / gallons bought:
Unit rate of gas = $125 / 38 gallons = $3.289 per gallon.
3 apples to 1 orange i believe
Answer: C
Step-by-step explanation:
The given graph is a straight line graph.
Slope of a straight line graph is expressed as
Slope, m =change in value of y on the vertical axis / change in value of x on the horizontal axis
change in the value of y = y2 - y1
Change in value of x = x2 -x1
y2 = final value of y
y 1 = initial value of y
x2 = final value of x
x1 = initial value of x
From the graph,
y2 = 4
y1 = 1
x2 = 2
x1 = 1
Slope = (4 - 1)/(2-1) = 3/1 = 3
If two lines are parallel, it means that they have the same slope. Therefore, the slope of the line parallel to the graph is 3
Answer:
-4
Step-by-step explanation:
Let's start by plugging in 1/3 for x
4
------
9 × 1/3
4
---
3
1 1/3
I hope I've helped!