1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katena32 [7]
3 years ago
15

A sign at a bakery show s8 cookies for $10 and 12 cookies for $16. Find the unit price to the nearest cent (hundtreth) for each

option?
Mathematics
1 answer:
Alja [10]3 years ago
3 0

Answer:

8 cookies: 1 cookie =$1.25

12 cookies: 1 cookie =$1.33

Step-by-step explanation:

The formula for price per unit is : \frac{price}{unit}

Lets first work out the price per unit for the 8 cookies. You can do this by dividing the price of 10 by the amount of 8, this gives you $1.25. This means that the price per cookie is $1.25.

Now to work out the price per cookie for 12 cookies. You can do this by dividing the price of 16 by the amount of 12, this gives you $1.33. This means that the price per cookie for this offer is $1.33.

1) Divide 10 by 8.

10/8=1.25

2) Divide 16 by 12.

16/12=1.33

You might be interested in
Is (-a + b)² = a² - 2ab + b² right or wrong, and why?
antiseptic1488 [7]

Answer:

\huge\boxed{\sf Right.}

Step-by-step explanation:

(-a+b)^2

Let's apply the formula (x+y)² = x² + 2xy + y²

Here, x = -a and y = b

So,

= (-a)² + 2(-a)(b) + (b)²

= a² - 2ab + b²

Hence, it has been proved that (-a + b)² = a² - 2ab + b².

\rule[225]{225}{2}

Hope this helped!

<h3>~AH1807</h3>
6 0
2 years ago
15 points, Trigonometric ratios. Please write your answers as it says on the mandate, Thanks!
Alex73 [517]

Step-by-step explanation:

sec X = WX/XY = 37/12 = 3 1/12

or 3.083

3 0
3 years ago
Hilida spent 47$ and know has no money left she had blink before her purchase​
Bas_tet [7]

Answer:

$47

Step-by-step explanation:

If she spent 47, and had none after, she spent 47.

8 0
3 years ago
Katherine conducts a survey at her school to determine the student's favorite sport. Which sampling method would best produce a
Neporo4naja [7]

Answer:

A( i believe

hope this helps

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
(30 POINTS AND BRAINLIEST FOR BEST)
Afina-wow [57]

Answer:

Everyone would pay 116.66, but one of them would have to pay one cent extra!

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • write two linear functions, f(x) and g(x). For example, f(x)= 3x-7 and g(x)= -2x+5. Then see whether f(x) - (-g(x)) is equivalen
    6·1 answer
  • -x3+3x2+5x+1 <br> Evaluate when x=-12 <br> Can someone help me I don’t understand this :(
    13·1 answer
  • Six sets of eight objects each
    9·1 answer
  • Rounded to three decimal places, what is the value of r for this data set?
    12·2 answers
  • The formula for the circumference of a circle is C=2nr, r is the radius and c is the circumference. The equation solved for r=c/
    11·2 answers
  • 1. Coloreen la mitad de los triángulos de azul.
    13·1 answer
  • Give the value of x. Explain how you got your answer OR which theorem you used.
    9·1 answer
  • Oh please help!! urgent it’s due in 10 minutes and I don’t get this one please help!
    10·1 answer
  • ✨I NEED A SMART PERSON✨ (math)
    12·2 answers
  • Pleases help it’s due soon
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!