1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mash [69]
3 years ago
6

SpeakEasy, a U.S. software company that specializes in voice-recognition software, wishes to rapidly enter the growing technical

translation software market. This market is dominated by firms making highly differentiated products. To enter this market, SpeakEasy would be best served if it considers a(n):
Business
1 answer:
bulgar [2K]3 years ago
3 0

Answer:

<h2>In this case, the answer would be acquiring or merging with other firms producing related products or services.</h2>

Explanation:

  • As mentioned in the question, the market for technical translation software is basically dominated by firms producing differentiated or specialized products and services.
  • Now, considering that SpeakEasy is a completely new entrant in the market, it will be extremely difficult for the company to initially compete with the established market leaders or firms dominating the market.
  • Hence, SpeakEasy can perhaps consider acquiring or merging with some of the firms producing or specializing in voice-recognition software  that will eventually ease the burden of market competition or rivalry for the company and consequently,it can commercially and economically grow and prosper in the market by capturing new customers and expanding market share.
  • Mergers or acquisitions, in this case, would help the company to effectively focus on its specialized activities and conducts through knowledge sharing, economies of scale or lower average production cost,transfer or transmission of technological knowledge and exploration of new customer or client bases.
You might be interested in
All the following statements describe the flexibility available to the owner of a universal life insurance policy EXCEPT: Group
miv72 [106K]

Answer:

Policy loans are permitted on an interest-free basis.

Explanation:

The universal life insurance policy refers to a policy in which there is a component of an investment saving also it involves less premium that the person has to pay a low premium amount for continuing the policy. It could benefit the beneficiary after the death of the insured person

So according to the given situation ,for option B there is no flexibility available as no policy loans could be permitted without an interest

5 0
3 years ago
Cryan Jeep Tours operates jeep tours in the heart of the Colorado Rockies. The company bases its budgets on two measures of acti
Jobisdone [24]

Answer and Explanation:

The preparation of the report showing the company revenue and spending variance is shown below:

                                     Cryan Jeep Tours

                       Revenue and Spending Variances

                           For the Month Ended May 31

Particulars    Actual Results Flexible Budget Revenue & Spending Variances

Guests             507                          507

Jeeps              192                           192

Revenue        $82,854                   $104,949               $22,095 U    (A)

                                                     (507 ×$207)

Expenses:    

Tour guide wages $32,357           $31,104                  $1,253 U

                                                    (192 × $162)

Vehicle expenses $20,140            $25,846                $5,706 F

                                         ($5,500 + 507 × $14 + 192 × $69)

Administrative expenses $7,388   $8,591                   $1,203 F

                                              ($2,000 + 507 × $13 )

Total expense   $59,885                $65,541                 $5,656 F   (B)

Net operating income $22,969      $39,408               $16,439 U  (A - B)

We simply deduct all expenses from the revenues so that the net operating income could come  

8 0
3 years ago
Link Company uses a process cost system and the weighted average method. During the year the company completed 1,300 units of pr
Bumek [7]

Answer:

Cost per equivalent unit: $60

Explanation:

Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)

Total Production Cost = $90,000

Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units

Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60

7 0
3 years ago
David is a police officer with the New York Police Department (NYPD).NYPD asks David to retire when he turns 65.It also informs
romanna [79]

Answer:

B) David will most likely lose the case as it is legal for police officers to be subjected to mandatory retirement.

Explanation:

According to relevant laws, an officer must retire upon attaining the age of 62 of after 20 years of uniformed service (if it is an Early Retirement) or 22 years of uniformed service (if it is a Normal Retirement).

Regardless of whether it is a Normal or Early retirement, the officer must disengage at the age of 62.

The relevant laws which govern the administration of the NYPD retirement process as wells pensions are:

  • the Administrative Code of the City of New York (NYCAC);
  • the New York State Retirement and Social Security Law (RSSL), and
  • the Rules of New York City Police Pension Fund (NYCPPF)

Cheers!

3 0
3 years ago
The Dante Manufacturing Company is considering a new investment. Financial projections for the investment are tabulated below. T
evablogger [386]

Answer:

a) incremental net income

net income year 1 = ($16,500 - $3,500 - $8,000) x 0.65 = $3,250

net income year 2 = ($17,000 - $3,600 - $8,000) x 0.65 = $3,510

net income year 3 = ($17,500 - $3,700 - $8,000) x 0.65 = $3,770

net income year 4 = ($14,500 - $2,900 - $8,000) x 0.65 =$1,340

b) incremental net cash flow

cash flow year 1 = [($16,500 - $3,500 - $8,000) x 0.65] + $8,000 - $430 = $10,820

cash flow year 2 = [($17,000 - $3,600 - $8,000) x 0.65] + $8,000 - $480 = $11,030

cash flow year 3 = [($17,500 - $3,700 - $8,000) x 0.65] + $8,000 - $380 = $11,390

cash flow year 4 = [($14,500 - $2,900 - $8,000) x 0.65] + $8,000 + $1,670 = $12,010

c) project's NPV

NPV = -$32,380 + $10,820/1.13 + $11,030/1.13² + $11,390/1.13³ + $12,010/1.13⁴ = $1,093.13

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is consideration​
    8·1 answer
  • Write each item listed below to the appropriate category . GOODS SERVICES Cutting Hair Doctor Computers Cleaning Business Tasks
    9·1 answer
  • Which of the following does economics examine?
    12·1 answer
  • A disadvantage of vertical integration is that by pooling demand for parts from a number of companies, a supplier may be able to
    10·1 answer
  • Gallo Light began operations in 2021. The company sometimes sells used warehouses on an installment basis. In those cases, Gallo
    13·1 answer
  • Please help???/
    15·1 answer
  • In terms of innovation streams, what ____ occurred when customers purchased flat-screen computer monitors to replace the older,
    10·1 answer
  • Compare tracking in affiliate marketing to that of e-mail and online advertising. What are the similarities?
    6·1 answer
  • Grace is a self-employed artist. She can make 20 pieces of pottery per week. She is considering hiring her sister Kate to work f
    10·1 answer
  • Claude is a single father with 2 children. He can work as a stock clerk at Supermaxi store for $8 per hour up to 1,500 hours per
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!