1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fiasKO [112]
3 years ago
9

Evaluate 19 + 6a ÷ 2

Mathematics
1 answer:
Tresset [83]3 years ago
6 0

Answer:

19 + 3a

Step-by-step explanation:

19 + 6a ÷ 2

If we want to evaluate this equation, there's really only one step.

We need to divide our 6a by our 2.

1.  19 + 6a ÷ 2 =>  19 + 3a

So 19 + 6a evaluated is 19 + 3a.

Feel free to give brainliest.

Have an amazing day and happy Thanksgiving!

You might be interested in
What is the y-value when x equals 28? y=310-25(x)
Fofino [41]

Answer:

-390   PLEASE GIVE BRAINLIEST

Step-by-step explanation:

y = 310 - 25(28)

y = 310 - 700

y = -390

5 0
3 years ago
What is the solution to the equation x/3+x/6=7/2
Alchen [17]

Answer:

x = y

Step-by-step explanation:

x/3 + x/6 = 7/2

2x + x = 21

3x = 21

(divide 3 on both sides)

x = 7

5 0
2 years ago
(h(1) = 14<br> h(n)<br> 28<br> hin - 1)<br> h(2) =
Serhud [2]

Answer:

Y=ax2

Step-by-ste:

Y=ax28(n)

5 0
3 years ago
A study is done by a community group in two neighboring colleges to determine which one graduate's students with more math class
ozzi

Answer:

thats a long question my friend

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Find the measure of the missing angles.
Karolina [17]

Answer:

angles b and c should be 153° each.

Step-by-step explanation:

We know the smaller angle is 27°. The other small angle, vertical to the 27° angle is also 27° because they are vertical angles. Along the lines, two angles should form 180°. So 180-27=153°. All together the angles should be 360°. Check your answer by doing 153+153+27+27=360. therefore the missing angles are both 153°

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Only answer this if you know 1000% it is correct I need this to be correct​
    11·1 answer
  • Find the unit price (in dollars per ounce) if 1-pound, 9-ounce loaf of bread costs $2. Round your answers to decimal places.
    11·1 answer
  • Ebony earns $2,000 per month. If she spends $450 on rent each month, what percent of her income does she spend on rent?
    11·2 answers
  • 3(q+ 4/3)=2 solve for q
    6·2 answers
  • Mike, who has 6 video games, has half as many games as paul
    5·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!!
    6·2 answers
  • What is 935 divided by 9?
    11·2 answers
  • What is the nth term if the sequence 7,9,11,13,15​
    8·1 answer
  • Good morning everyone! How are yall?
    8·2 answers
  • find the area of a segment of a circle that subtends an angle of 120° at the centre of a circle of radius 56cm.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!