1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksenya-84 [330]
2 years ago
8

At Bargain Electronics, it costs $29 per unit ($16 variable and $13 fixed) to make an MP3 player that normally sells for $51. A

foreign wholesaler offers to buy 4,750 units at $25 each. Bargain Electronics will incur special shipping costs of $1 per unit. Assuming that Bargain Electronics has excess operating capacity, indicate the net income (loss) Bargain Electronics would realize by accepting the special order. (Enter negative amounts using either a negative sign preceding the number e.g. -45 or parentheses e.g. (45).)
Business
1 answer:
Sphinxa [80]2 years ago
5 0

Answer:

The special order should be accepted, as it will increase Net income by $38,000.

Explanation:

                            Differential Analysis

                                   Reject     Accept     Net income Increase/(Decrease)

Revenues                       0        $118,750                 $118,750  

Cost-manufacturing       0        $76,000                -$76,000  

Shipping                         0        $4,750                   <u>-$4,750</u>

Net income                    0        $38,000                 <u>$38,000</u>

The special order should be accepted, as it will increase Net income by $38,000.

<u>Workings</u>

Accept Order Revenue = 4,750 *$25 = $118,750

Accept Order Cost-manufacturing = 4,750 * $16 = $76,000

Accept Order Shipping = 4,750 * $1 = $4,750

You might be interested in
Couurtney bought a shirt for $24. with a coupon for 25% off. what was the original price of the shirt before the discount
kiruha [24]
Let the original price be x.

then,

x- 25% of x= 24
x- 25x/100 = 24
x-   x/4=24
3x/4=24

3x= 96

x= 32

in short...the original price= 32 dollars

3 0
3 years ago
If the marginal cost of production is greater than the average cost, in what direction must the average cost be changing, if any
ziro4ka [17]

Answer:

b) The average cost must be rising.

Explanation:

Assuming that the entity produce 4 units and its total cost is $16 so average cost per unit is $4 and  now the same entity has produced the 5th unit at $5 so the average cost now per unit is (16+5)/5=$4.2

So based on the above discussion, it can be concluded that average cost increase when the marginal cost of production is increased.

So the answer is b) The average cost must be rising.

6 0
3 years ago
A limited liability company (LLC) will be taxed as a corporation unless it elects to be taxed as a partnership. True False
hichkok12 [17]

Answer:

True

Explanation:

A LLC is a company that has its own identity and is taxed separated from all owners and investors.

6 0
2 years ago
there is a growing emphasis on strategic supply management processes and less on purchase transactions.
PSYCHO15rus [73]

This statement is true. As there is the growing emphasis on the strategic supply management processes and less on the purchase transactions.

Effective interpretation of corporate and supplier objectives, selection of appropriate actions to achieve objectives and integration of inventory information into organizational strategies. hiring professionals trained specifically in supply management, providing them with technical knowledge and long-term leadership development. emphasizing strategic cost management, engaging key suppliers early in the process, and measuring reductions in total cost of ownership. Supply management has evolved from a process-oriented, strategic function to a transactional, tactical function. The reduction in inventory investment comes primarily from users reducing their demand for stocked items. Therefore the statement is true.

Learn more about supply management.

brainly.com/question/25843620

#SPJ4

8 0
1 year ago
Which statement below best answers the economic question How to produce?. . Marco's products sell at prices ranging between $2 a
BabaBlast [244]
The word "produce" involves the way the product is made and also the materials used. For this item, I would go with the third choice, "Marco uses locally harvested wood from a sustainable tree farm to make his products". This describes the materials used.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The Code of Professional Conduct is structured in two major sections called Principles and Rules. Principles outline the profess
    13·1 answer
  • How does a country's GDP help you determine if its economy is strong or weak?
    8·2 answers
  • Robert invested $4,000 five years ago at 4 percent interest. He takes out all his interest earnings and spends them immediately.
    13·1 answer
  • If the real rental price of capital is $10,000 per unit and the real cost of capital is $9,000 per unit, to maximize profits a f
    15·1 answer
  • Describe three scenarios in which you might utilize mathematics to investigate a crime scene, accident scene, or to make decisio
    9·1 answer
  • 5. Refer to the original data. By automating, the company could reduce variable expenses by $3 per unit. However, fixed expenses
    6·1 answer
  • A monopolist can sell 15 toys per day for $12.50 each. To sell 16 toys per day, the price must be cut to $12.20. The marginal re
    15·1 answer
  • what are the economic factors influencing the communication industry as a whole and how does this impact the economic base​
    15·1 answer
  • A land grant university has upgraded its Course Management System (CMS), integrating the system throughout all of its main campu
    8·1 answer
  • why might investors prefer stock dividends over cash dividends? a.) if they are seeking flexibility b.) if they are seeking a pr
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!