1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
WINSTONCH [101]
3 years ago
13

Please help with work

Mathematics
1 answer:
yawa3891 [41]3 years ago
6 0
Answer


If one of your options are six then choose it
You might be interested in
Through: (1,5), slope = 3
Svet_ta [14]

Answer:

The answer is y=3x+2

Step-by-step explanation:

y-y=m(x-x¹)

y-5=3(x-1)

y-5=3x-3

+5 +5

y=3x+2

4 0
2 years ago
Which number has the greater value in 1.38?
AnnZ [28]
1 would have the greater value since it is a whole number unlike .38 which is less than a whole
Hope that answered your question
6 0
2 years ago
12 yellow balls and 9 red balls are placed in an urn. Two balls are then drawn in succession without replacement. What is the pr
denis23 [38]

Answer:

\frac{9}{35}

Step-by-step explanation:

When the first draw is done there are 9 red balls in a sample size of 21. So there probability of drawing a red ball will be \frac{9}{21}

When the second draw is done, there will be 12 yellow balls in a sample size of 20 since the first ball will not have been replaced into the bag. So the chance of someone drawing the second ball in the second draw is \frac{12}{20}

The probability of them happening in this order is the product of both probabilities:

\frac{9}{21}  * \frac{12}{20}  = \frac{9}{35}

8 0
3 years ago
Mr Turner buys 12 pencils for $0.57 each . He pays with a $10 bill how much change would he revive
Delvig [45]
12(0.57)= 6.84

10-6.84= 3.16

Mr. Turner’s change is $3.16.


Hope this helps!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Match the rates and unit rates.
lesya692 [45]
first box - $2.90 per pound
second- $2.50 per pound
third- $2.98 per pound
fourth- $2.00 per pound
6 0
2 years ago
Other questions:
  • How do you do surface area
    14·2 answers
  • Help? I wasn't able to attend class so I don't understand the work..these are the practice problems
    12·1 answer
  • Write the system of equations corresponding to the augmented matrix shown below ⎡⎣⎢⎢−8−2150−9−6−11−21−1⎤⎦⎥⎥ Note: Write an equat
    10·1 answer
  • Kareem has 12 ½ yards of material. A cape for a play takes 3 5/6 yards. How many capes can Kareem make with the material? *
    7·1 answer
  • If
    14·1 answer
  • Suzanne is putting a fence around her rectangular garden. The length of the garden, x, is 4 feet more than the width. The perime
    9·1 answer
  • A town recently dismissed 5 employees in order to meet their new budget reductions. The town had 4 employees over 50 years of ag
    10·1 answer
  • Evaluate the expression 8-5xy^3 for x=3 and y = -2
    15·2 answers
  • Mrs. Lola and Mr. John bought tacos and burgers for lunch 2 days in a row. One day they bought 4 burgers and 3 tacos for $269, t
    11·1 answer
  • 10 gallons of gasoline costs $30. The cost of gasoline per gallon is
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!