1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fudgin [204]
3 years ago
6

PLEASE I NEED THE ANSWER DON'T IGNORE MY QUESTION!!! Solve for X for the following

Mathematics
2 answers:
trasher [3.6K]3 years ago
7 0

Answer:

1. 51

2. 8

3. √2 or 1.41

Step-by-step explanation:

using pythagorean theorem

kirza4 [7]3 years ago
5 0

Answer:

1) x = 51

2) x = 8

3) x = \sqrt{2} or approximately 1.4142

Step-by-step explanation:

These are simple Pythagorean theorem questions. Remember, the Pythagorean theorem states that a^2+b^2=c^2, where a and b represent the legs of the triangles, and c represents the hypotenuse, the side opposite to the 90 degree angle in the triangle. Now simply use the values of a, b, or c, depending on what is given, to solve for the missing side x.

In question 1, you have two legs with sides 45 and 24. Therefore use the Pythagorean theorem where a and b equal 45 and 24 respectively.

45^2+24^2 = x^22025+576 = x^22601 = x^2x = 51

So the answer to question 1 is 51. Repeat this process for the rest of the questions.

In question 2, we are given the hypotenuse and 1 leg, and are missing the other leg. So set your equation up like so, and then solve,

x^2+6^2=10^2x^2+36=100x^2=64x=8

So the answer to question 2 is 8. Now one last time for the 3 and final question. We are given two legs, and are missing the hypotenuse. So set your equation up similar to the first question.

1^2+1^2=x^21+1=x^22 = x^2x = \sqrt{2}

So the answer to question 3 is \sqrt{2}, or approximately 1.4142

Hope this helped

You might be interested in
Please answer the 3 questions (the first one I accidentally tapped)
choli [55]

1,347 = 1.347 x 10^3

2,156 = 2.156 x 10^3

9,200,000 = 9.2 x 10^6

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
8. Let f(x) = 3x + 2 and g(x) = x - 3. Find f(x) - g(x) and state its domain.
Dvinal [7]
F(x) - g(x)
becomes
(3x + 2) - (x - 3)

which is
3x + 2 - x + 3

then add like terms
2x + 5

so f(x) - g(x) = 2x + 5
and it's domain should be all real numbers
7 0
2 years ago
Can i get some help :
Charra [1.4K]

Answer:

b = \frac{7}{12}

Step-by-step explanation:

b + \frac{2}{3} = 1 \frac{1}{4} ← change to an improper fraction

b + \frac{2}{3} = \frac{5}{4}

Multiply through by 12 ( the LCM of 3 and 4 ) to clear the fractions

12b + 8 = 15 ( subtract 8 from both sides )

12b = 7 ( divide both sides by 12 )

b = \frac{7}{12}

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help! need the answer
san4es73 [151]

Answer:

Each base angle is 81°

Step-by-step explanation:

A pennant is in the shape of an isosceles triangle and the vertex angle is 18°.

An iscosceles triangle has two equal sides and two equal angles.

So assuming the base angles measure b° each;

b° + b° + 18° = 180° (angles in a triangle add up to 180°)

2b° = 180° - 18° = 162°

b = 162° ÷ 2 = 81°

So each base angle is 81°

6 0
3 years ago
$32.00for a 14 2/9 km taxi ride. What is the cost per kilometer
KonstantinChe [14]

\begin{array}{ccll} \$&km\\ \cline{1-2} 32&14\frac{2}{9}\\[1em] x&1 \end{array}\implies \cfrac{32}{x}=\cfrac{14\frac{2}{9}}{1}\implies \cfrac{32}{x}=14\frac{2}{9}\implies \cfrac{32}{x}=\cfrac{14\cdot 9+2}{9} \\\\\\ \cfrac{32}{x}=\cfrac{128}{9}\implies 288=128x\implies \cfrac{288}{128}=x\implies \stackrel{~\hfill \textit{2 bucks and 25 cents}}{\cfrac{9}{4}=x\implies 2\frac{1}{4}}=x

4 0
2 years ago
Other questions:
  • I'm not sure how to do this
    8·1 answer
  • Help please need it for today
    6·1 answer
  • Please help!
    15·1 answer
  • It took 4 hours to drive 240. At this rate,how long does it take to drive 90 miles?
    13·1 answer
  • A dress cost twice as much as a skirt. Mom bought 3 dresses and 2 skirts. She gave the cashier $1000 and received $300 in change
    10·1 answer
  • Arlington and Vernonville are 160 miles apart. A car leaves Arlington traveling towards​ Vernonville, and another car leaves Ver
    8·2 answers
  • Solve : 4+3x =(3x-7)+9.
    11·2 answers
  • one orange and one apple cost 1.05, two oranges and three apples cost $2.75, how much do two apples cost?
    13·1 answer
  • What is 12/35 simplified
    6·2 answers
  • Which number is composite? (9,5,11,2)​
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!