<span>In this question, we assume the pizza is a circle with radius r and diameter d. The radius is also known as (d/2). The area of a circle is A=pie*r^2. Q1: The area of a 16 inch pizza is A = pie * (16/2)^2 = pie * 8^2 = pie *64 = 201.06 in^2. Q2: To determine the cost per slice, just divide the total cost by the number of slices. In this case you would divide 12.50 by 8 (total slices) to get 12.50/8=$1.56/slice. Q3: The cost per square inch of the pizza would be total cost divided by the total area in square inches. This would give you 12.50/201.06 = $0.06 per square inch.</span>
Answer:
you multiply 2y x 2y x 2y x 2y x 2y x 2y
Step-by-step explanation:

-----------------
To solve this all it takes is two simple steps
Simplify

1/2x =22
------------------------
Multiply both sides by 2
2 ·

= 2 · 22
x = 44
Answer:
Step-by-step explanation:
Let the width be W.
14w=(8*10)
14w=80
The width of the frame needs to be at least 5.7 inches.
Answer:
Step-by-step explanation:
- Let (applicable to all three lines below)
- Hard candy = x kg with price $1.60/kg
- Gummy worms = y kg with price $2.20/kg
- Total weight = 50 kg with mixed price $1.75/kg
<u>Required equations:</u>
- x + y = 50 total weight
- 1.60x + 2.20y = 50*1.75 total price
=========================================
<u><em>Note</em></u><em>. It says don't solve but the solution below for those who is interested to know the answer.</em>
<u>Simplify the second equation and solve by substitution x = 50 - y:</u>
- 1.6(50 - y) + 2.2y = 87.5
- 80 - 1.6y +2.2y = 87.5
- 0.6y = 7.5
- y = 7.5/0.6
- y = 12.5
<u>Find the value of x:</u>
<u>Hard candy</u> = 37.5 kg and <u>gummy worms</u> = 12.5 kg