1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bezimeni [28]
3 years ago
7

It takes Evan 6 3/4 hours to mow 3 lawns .It takes him 2 1/3 hours to mow

Mathematics
1 answer:
solmaris [256]3 years ago
7 0

Answer:

It takes him  hours to mow the third lawn

Explanation:

We are given that Evan takes  hours to mow Mr. Gals lawn and  hours to mow Mrs. Lee's lawn

This means that:

Time taken to mow the two lawns =  hours

Now, we are given that the time taken to mow the three lawns is  hours

This means that:

Time taken to mow the third lawn =  hours

Hope this helps :)

You might be interested in
The length of the football field is 10x+10 and the width is 4x+20. Write a polynomial that represents the are of the football fi
Maurinko [17]

The solution is in the attachment

7 0
3 years ago
A photograph measuring 4 inches wide and 5 inches long is enlarged to make a wall mural. If the mural is 82 inches wide, how lon
Aliun [14]
I say it around 150 inches that what I think
6 0
2 years ago
A triangle having sides of 2, 2, and 3 contains _____.
nikdorinn [45]
Don't quote me but i'm pretty sure it is a right triangle 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Eva bought 3 rainbow trout for dinner. They weighed 3 Ib 5 oz, 2 Ib 12 oz, and 3 Ib 8 oz. She cut off the heads and the tails an
Y_Kistochka [10]

The amount of waste is 22 oz

<h3>How to determine the waste amount?</h3>

The weights of the 3 rainbow trouts are:

3 Ib 5 oz, 2 Ib 12 oz, and 3 Ib 8 oz.

The total weight is:

Total = 3 Ib 5 oz + 2 Ib 12 oz + 3 Ib 8 oz

Evaluate the sum

Total = 8 Ib 25 oz

The amount she was left with is 8 Ib 2 oz

Subtract this amount from the total

Waste = 8 Ib 25 oz - 8 Ib 2 oz

Evaluate

Waste = 22 oz

Hence, the amount of waste is 22 oz

Read more about sum and difference at:

brainly.com/question/10739762

#SPJ1

8 0
2 years ago
Find each rate and unit rate. A. 420 miles in 7 hours. B 360 customers in 30 days. C 40 meters in 16 sec. part d $7.96 for 5 pou
shtirl [24]

a. 60 miles/1 hour because 420/7

b. 12 customers/1 day because 360/30

c. 2.5 meters/1 sec because 40/16

d. $1.59/1 lb because  7.96/5


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of the following is a composite number?
    12·2 answers
  • To find the number of miles in 100 kilometers, _____.
    9·2 answers
  • The correlation coefficient between two quantitative variables is 0.8. What does the value of this correlation coefficient indic
    12·1 answer
  • A) AAS<br> C) ASA<br> B) SSS<br> D) SAS
    14·2 answers
  • I need to find the area of below who can help please.
    10·1 answer
  • How Can A Ratio Be solved (I still dont get it)
    10·1 answer
  • Ted's class collects aluminum cans to sell to the recycling center. The center pays $0.002 for each kilogram of aluminum.Write a
    7·1 answer
  • Please fast guys <br> Please
    14·1 answer
  • How to solve (a). please. I want to cry​
    14·1 answer
  • The following week they gave another exam. Tina knows she can grade 60 exams in 2 hours
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!