1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Free_Kalibri [48]
3 years ago
10

Which model represents −8 + 3

Mathematics
1 answer:
pychu [463]3 years ago
8 0

C will be the answer... its ur boi C bandzzzzzzz

You might be interested in
For what values of x is x2-36=5x true?<br> 0 -9 and 4<br> 04 and 9<br> 4 and -9<br> 09 and 4
ipn [44]

Answer:

x = - 4 and x = 9

Step-by-step explanation:

Given

x² - 36 = 5x ( subtract 5x from both sides )

x² - 5x - 36 = 0

Consider the factors of the constant term (- 36) which sum to give the coefficient of the x- term (- 5)

The factors are - 9 and + 4, since

- 9 × 4 = - 36 and - 9 + 4 = - 5, thus

(x - 9)(x + 4) = 0

Equate each factor to zero and solve for x

x - 9 = 0 ⇒ x = 9

x + 4 = 0 ⇒ x = - 4

6 0
3 years ago
If the area of the right triangle is 72 what is the value of x
wel

36 i guess ha please that not right

8 0
3 years ago
The measures in degrees of the three angles of a triangle are given by 2x+1, 3x - 3 , and 9x. what is the measure of the smalles
olganol [36]
The answer would be b. 27
5 0
3 years ago
Pls Help i dont understand ittttttttttt
agasfer [191]

The given scale for the map means that a distance of 1 cm between two locations on the map corresponds to a real distance between them of 600,000 cm = 6 km.

So, if the distance between two places in reality is 87 km, on the map this would be represented by a distance of 14.5 cm, since

87 = 84 + 3

87 = 6 • 14 + 6 • (1/2)

87 = 6 • (14 + 1/2)

3 0
2 years ago
22 gallons of gas cost $65.56. What is the unit rate for 1 gallon of gas?
Vika [28.1K]
It’s 2.98 explanation:you divide $65.56 and 22.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A die is a cube with six sides on which each side contains one to six dots. Suppose a blue die and a gray die are rolled togethe
    15·1 answer
  • Rylee earns $5,4000 in her first year of teaching and earns a 3% increase in each successive year. Write a geometric series form
    14·1 answer
  • your family has $745 for vacation. they spend 40% of the money on a hotel. they the remaining 1/3 on food. enter the amount of m
    14·1 answer
  • PLEASE HELP 64 POINTS!! I WILL AWARD BRAINLIEST
    11·2 answers
  • wally has 84$. he used two seventh of his money to buy a new pair of running shoes. how much did wally spend on his new shoes?​
    10·2 answers
  • Which line is perpendicular to LD​
    9·2 answers
  • You earn $180 in interest over 8 months at 3%. How much did you invest?​
    5·1 answer
  • PLEASE HELPPPPPPPPPPP
    13·1 answer
  • Simplify the radical.<br> V588
    7·1 answer
  • If tan A = 4/3 and sin B = 45/53 and angles A and B are in Quadrant I, find the value of tan(A+B)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!