$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
12 = 12/1 = 24/2, 24/2+1/2=25/2 so 25/2, and it's in simplest form because 2 can't go into 25
The correct answer is 6 because if u do 6 x 4(24) then to check your answer do 24 divided by 4 it will be 6
See that remainder in the lower, right hand corner of this array? It's 2. That is the value of f(-2).
Jason's data distribution is symmetrical and shows no outliers; Shane's data distribution is uniform and shows no outliers also. Therefore, the correct observation about the data sets that is correct is:<em> Option B.</em>
<h3>Symmetrical and Uniform Data Distribution on a Dot Plot</h3>
- If the data plotted on the dot plot shows a bell shape curve and can be divided into equal halves by a vertical line, the data distribution is symmetrical.
- When the data is spread equally across the range with no clear peaks, the data distribution is uniform.
<h3>What are Outliers?</h3>
Outliers are values that are far from the middle and are entirely different from the rest of the data.
The dot plots for sales made by Jason and Shane are shown in the image attached below.
Jason's data distribution is symmetrical and shows no outliers; Shane's data distribution is uniform and shows no outliers also. Therefore, the correct observation about the data sets that is correct is:<em> Option B.</em>
Learn more about data distribution on:
brainly.com/question/24309209