1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vovangra [49]
3 years ago
5

Last year a video game cost $50. Price increase by 25% this year. What is the new price of this video game?

Mathematics
1 answer:
joja [24]3 years ago
7 0
75.00$ dollars.......
You might be interested in
You rent an apartment that costs
saul85 [17]
You need to multiply the two numbers. Or you can use long addition.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help asp
Fynjy0 [20]

Answer:

3627

Step-by-step explanation:

assuming it is 13*(-32.48-14.02)*6

4 0
3 years ago
Two cylinders are similar. The surface
Y_Kistochka [10]
8:9 because you tak the square root of both
8 0
3 years ago
Clare estimates that her brother is 4 feet tall. When they get measured at the doctor’s office, her brother’s actual height is 4
chubhunter [2.5K]

Problem 1

The error is 2 inches since her estimate is 2 inches off the true value.

We can think of it like this

4 feet = 4*12 = 48 inches

4 feet, 2 inches = 4 ft + 2 in = 48 in + 2 in = 50 inches

So she guesses he is 48 inches, but he's really 50 inches, so 50-48 = 2 inches is her error.

==================================================

Problem 2

Divide the error (2 inches) over the actual height (50 inches) to get

2/50 = 4/100 = 4%

The percentage error is 4%

This means she is 4% off the target.

Note how 4% of 50 = 0.04*50 = 2 which was the error we found back in problem 1.

8 0
3 years ago
True or False? A circumscribed about the quadrilateral below .
Elis [28]

Answer:

TRUE

Step-by-step explanation:

The center is visible

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You are painting the outside of a 36-foot fence that goes around a square playground. There are 4 equal sections. You have paint
    13·2 answers
  • A store starts the day with 36 packages of Juice boxes. Each package contains the same number of juice boxes. By the end of the
    5·1 answer
  • PLEASE HELP ME!
    10·2 answers
  • Find the Quotient.<br> 1,382 divided 4
    12·1 answer
  • The diameter of the base of the cone measures 8 units.
    11·2 answers
  • Start at 10 create a pattern that multiplies each number by 10 stop when you have 5 numbers
    15·1 answer
  • Tell whether the ordered pair (-1,3) is a solution of the system of linear equations. y=-7x-4 and y=8x+5
    12·1 answer
  • Determine the interval(s) on which the given function is decreasing.
    5·1 answer
  • You and your classmate went to get lunch and your total bill (before taxes) was $48.50. You liked the food and want to leave a t
    15·1 answer
  • A 5-pack of key chains costs $5.46. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!