1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gemiola [76]
2 years ago
5

Write an expression for the sequence of operations described below .

Mathematics
1 answer:
Ierofanga [76]2 years ago
7 0

Answer:

deez nxtz

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What two numbers multiply to 44 and add up to 12?
djverab [1.8K]
This pattern of question is always coming up. Since we can't easily guess, then let us set up simultaneous equation for the statements.

let the two numbers be x and y.

Multiply to 44.      x*y = 44 ..........(a)

Add up to 12.      x + y = 12 .........(b)

From (b)

y = 12 - x .......(c)

Substitute (c) into (a)

x*y = 44

x*(12 - x) = 44   

12x - x² = 44

-x² + 12x = 44

-x² + 12x - 44 = 0.       

Multiply both sides by -1

-1(-x² + 12x - 44) = -1*0

x² - 12x + 44 = 0.   

This does not look factorizable, so let us just use quadratic formula

comparing to ax² + bx + c = 0, x² - 12x + 44 = 0,  a = 1, b = -12, c = 44 

x = (-b + √(b² - 4ac)) /2a   or (-b - √(b² - 4ac)) /2a


x = (-(-12) + √((-12)² - 4*1*44) )/ (2*1)    

x = (12 + √(144 - 176) )/ 2

x = (12 + √-32 )/ 2

√-32 = √(-1 *32) = √-1 * √32 = i * √(16 *2) = i*√16 *√2 = i*4*√2 = 4i√2

Where i is a complex number.  Note the equation has two values. We shall include the second, that has negative sign before the square root.

x = (12 + √-32 )/ 2      or     (12 - √-32 )/ 2   

x = (12 + 4i√2 )/ 2              (12 - 4i√2 )/ 2 

x = 12/2 + (4i√2)/2                12/2 - (4i√2)/2

x = 6 + 2i√2            or         6 - 2i√2

Recall equation (c):

y = 12 - x, When x = 6 + 2i√2,  y = 12 - (6 + 2i√2) = 12 - 6 - 2i√2 = 6 - 2i√2

When x = 6 - 2i√2,  y = 12 - (6 - 2i√2) = 12 - 6 + 2i√2 = 6 + 2i√2


x = 6 + 2i√2,  y = 6 - 2i√2

x = 6 - 2i√2,  y = 6 + 2i√2

Therefore the two numbers that multiply to 44 and add up to 12 are:

6 + 2i√2 and 6 - 2i√2
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Surface area and volume
Wittaler [7]
Triangular prism
length of slanted side:
sqrt(3^2 + 4^2) = 5
SA = 2(1/2)(8)(3) + 8(12) + 2(5)(12) =240
V = (1/2)(8)(3)(12) = 144

cuboid
SA = 2(7x6) + 2(7x5) + 2(6x5) = 214
V = 7x6x5 = 210
6 0
3 years ago
1) 12 <br><br> 2) 10<br><br> 3) 8<br><br> 4) 6
Svetlanka [38]
The answer to this question has to be 8
4 0
3 years ago
On Saturday, the vacation resort offers a discount on water sports. To take
MakcuM [25]

Answer:

Let x be the discounting price of a surfing lessons per person

Let y be the discounted price of a surfing lessons per person

The cost of taking a surfing lesson and go parasailing is $130

x + y = 130--------------(i)

25 people take

Surfing lessons, and 30 people go parasailing and a total of $3,650 is collected

25x + 30y = 3650--------------(ii)

We solve for y using equ (i):

y = 130 - x ------------(iii)

Substitute equ (iii) to equ (ii) and solve for x

25x + 30(130 - x) = 3650

25x + 390 - 30x = 3650

-5x = -250

-x = 50

We solve for y using equ (iii):

y = 130 - x

y = 130 - 50

y = 80

So, the discounted price to take a surfing lesson is $50 and the discounted price to go parasailing is $80

3 0
2 years ago
Which linear equations does the graph show the
Digiron [165]

Answer:

Y=2×+13

Step-by-step explanation:

2×+3=0

2×=0-3

you use 3 to divide it self =×

×=3

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Lee bought a 7 kilogram can of raisins for $6.50. What is the unit price? Round answrr to the nearest cent.
    8·1 answer
  • Hugo is paid $119 for 8.5 hours of work.<br><br>What is his rate of pay per hour
    10·2 answers
  • What is 1/2x-3y-4=0 written in standard form
    14·1 answer
  • The surface area of a rectangular prism is 2210 cm2. Two of the dimensions are 5 cm and 10 cm. Find the measure of the other dim
    12·1 answer
  • ANSWER THIS PLEASE ASAP!!!!
    14·1 answer
  • Find the slope of a line that passes through the points (2,3) and (4,1)
    10·2 answers
  • Find the mean for each set of data, weights of cats at a pet store in pounds: 5,4,10,7,6​
    10·1 answer
  • What is the value of 8m + 5n when m = 4 and n = 10?
    6·1 answer
  • Help I don’t know this and I really need help you don’t have to explain them if you want :)
    9·1 answer
  • Brainliest and 18 points <br><br> Simultaneous equation 3x+2y=16, 2x-3y=2​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!