1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nikolay [14]
3 years ago
7

Given the following prices and unit conversions, rank the brands from lowest to highest unit price.

Mathematics
2 answers:
Bumek [7]3 years ago
6 0

Answer:

d.

Brand C, Brand A, Brand B

Step-by-step explanation:

To find the unit price, we divide the price by the number of pounds.

Brand A: $1.48 for 2.5 pounds

Unit price of:

\frac{1.48}{2.5} = 0.592

Brand B: $1.30 for 907.18 grams; 1 pound is approximately 453.59 grams

907.18/453.59 = 2 pounds

Unit price of:

\frac{1.3}{2} = 0.65

Brand C: $1.55 for 50 ounces; 1 pound is equal to 16 ounces

50/16 = 3.125 pounds

Unit price of:

\frac{1.55}{3.125} = 0.496

From lowest to highest unit price:

C, A and B, so option d.

Gekata [30.6K]3 years ago
5 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Unit prices are ratios, so you can add the two prices together and divide by the smaller unit price to get a usable number.

You might be interested in
Giving out brainliest ALL I need is to know if my answer is correct
Ipatiy [6.2K]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anyone please gives me the correct answer to this problem on Khan Academy. The assignment is due tomorrow, and I don't want to f
spin [16.1K]

Answer:

(-2,-2) and (-7,1)

Step-by-step explanation:

I can't see i am trying

6 0
2 years ago
Ft=50,000(0.47)^t expontional growth
jonny [76]

Answer:

Ok

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Pleaseeee help!!!! I will mark you as brainlinest for correct answer!!!!!!!!
Anni [7]
I used a graphing calculator for this.

The solution my calculator got was:

(-2.625, 0.688) My calculator is very accurate, I don't think the test expects it to be like that.

Let's find the closest coordinates.

"B" is the closest.

I hope this helps!
~kaikers
5 0
3 years ago
We did not find results for: A measure of​ malnutrition, called the​ pelidisi, varies directly as the cube root of a​ person's w
asambeis [7]
\bf \qquad \qquad \textit{double proportional variation}\\\\
\begin{array}{llll}
\textit{\underline{y} varies directly with \underline{x}}\\
\textit{and inversely with \underline{z}}
\end{array}\implies y=\cfrac{kx}{z}\impliedby 
\begin{array}{llll}
k=constant\ of\\
\qquad  variation
\end{array}\\\\
-------------------------------\\\\

\bf \begin{cases}
p=pedalisi\\
w=weight\\
s=\textit{sitting height}
\end{cases}\quad 
\begin{array}{llll}
%pelidisi, varies directly as the cube root of a​ person's weight in grams and inversely as the​ person's sitting height in centimeters.
\textit{pelidisi varies directly}\\
\textit{as cube root of weight}\\
\textit{and inversely to }\\
\textit{sitting height}
\end{array}\implies p=\cfrac{k\sqrt[3]{w}}{s}\\\\
-------------------------------

\bf \textit{we know that }
\begin{cases}
w=48,820\\
s=78.7\\
p=100
\end{cases}\implies 100=\cfrac{k\sqrt[3]{48820}}{78.7}
\\\\\\
100\cdot 78.7=k\sqrt[3]{48820}\implies \cfrac{7870}{\sqrt[3]{48820}}=k
\\\\\\
thus\qquad \boxed{p=\cfrac{\frac{7870}{\sqrt[3]{48820}}\sqrt[3]{w}}{s}}
\\\\\\
\textit{now, what is \underline{p} when }
\begin{cases}
w=54,688\\
s=72.6
\end{cases}?\implies p=\cfrac{\frac{7870}{\sqrt[3]{48820}}\sqrt[3]{54688}}{72.6}

now, if that value is less than 100, then the fellow is "undernourished", otherwise, is overfed.
3 0
4 years ago
Other questions:
  • Fill in the blank with a number to make the expression a perfect square.
    9·1 answer
  • A frustum is formed when a plane parallel to a cone’s base cuts off the upper portion as shown.
    7·2 answers
  • The length of a phone conversation is normally distributed with a mean of 4 minutes and a standard deviation of .6 minutes. What
    14·1 answer
  • What is the net force on an object that has a 25N force pulling it to the right, and two 10N forces pulling it to the left?
    8·2 answers
  • 5th grade math. Correct answer will be marked brainliest.
    8·2 answers
  • A bike trail is 2 2/5 miles long. Rosie rides her bicycle on the bike trail 4 days a week. How many miles does Rosie ride per we
    15·1 answer
  • Graph the piecewise function.
    7·1 answer
  • The residents of a city voted on whether to raise property taxes. The ratio of yes votes to no votes was 3 to 4. If there were 2
    13·1 answer
  • Compute the fare without tip: 4 passengers, 20 miles.
    15·1 answer
  • Solve the simultaneous equation <br>2x + 3y = 7 <br>3x + 2y = 8​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!