1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BartSMP [9]
3 years ago
13

Mr. Fernández packed 31 red apples and 41 green apples into a box for a customer. He packed 8 boxes like this. Mr. Fernández use

d this equation to find x, the number of apples he packed into all the boxes. x = (31 + 41)8 How many apples did Mr. Fernández pack into the boxes?
Mathematics
1 answer:
ratelena [41]3 years ago
4 0
He packed 576 apples into the boxes.
31 + 41 = 72 and 72 * 8 = 576
You might be interested in
Hhhhhhhheeeeeeeeeellllllllllpppppppppp
juin [17]

answer: d

explantion :

Factor the numerator and denominator and cancel the common factors.

3 0
2 years ago
Can someone help me with this
VikaD [51]

Answer:

A. y = 3x.

Step-by-step explanation:Relation 2 is a straight line that does not pass through the origin, so it is a partial variation.

6 0
2 years ago
What is the unit rate $1.99 for 30 oz to nearest tenth
KatRina [158]

Answer:

$0.10/oz

Step-by-step explanation:

Unit rate simply means the amount per 1 unit of something.

In this case, we want to find the amount of money for 1 oz of something.

So, we divide 1.99 by 30 and divide 30 by 30 to get:

(1.99 / 30) / (30 / 30) = $0.0663 / 1 oz

Rounded to the nearest tenth, 0.0663 is about 0.1.

Thus, the answer is $0.10/oz.

6 0
2 years ago
416/8 long division
Ganezh [65]
The answer for that question is 52
3 0
3 years ago
Which rate describes a unit price?
jarptica [38.1K]
<h2>Answer: <u><em>$5.00 for 1 day</em></u></h2>

Step-by-step explanation:

Unit price refers to the price of an item in one unit (one), 1 in quantity in particular. $5.00 goes in daily pricing - 1 day. While the others are pricing in multiple units.

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What information do you need to know in order to find the surface area of a rectangular prism
    6·1 answer
  • A cylinder has height of 10 millimeters and radius 12 millimeters.Find the a.volume and b. surface area.
    13·1 answer
  • Your family has $745 for vacation. They spend 40% of the money on a hotel. They spend the remaining 1/3 on food. How much money
    14·2 answers
  • Examine the problem below in order to calculate the value of b.
    6·2 answers
  • Henry needs 2 pints of red paint and 3 pints of yellow
    7·1 answer
  • Create an equivalent system of equations using the sum of the system and the first equation.
    10·2 answers
  • Volume in barrels of a tank 38.622 feet in diameter by 16 feet in height
    11·1 answer
  • What is eight divided by two sevenths
    7·2 answers
  • 8/t; t=4 rkrrkrkkrkrkrkrkr
    13·1 answer
  • Answer for -9k - 8k ???
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!