1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
TEA [102]
3 years ago
5

I dont understand pls help plsssssssss

Mathematics
1 answer:
Kipish [7]3 years ago
4 0

Answer:

m∠CBD=68

Step-by-step explanation:

BA ⊥ BD

m∠ABD=90°

So  m∠CBD+m∠ABC=90

(4x+52)+(8x-10)=90

12x=48

   x=4

m∠CBD= 4(4)+52

             =<u>68 </u>

<u>hope this helps</u>

You might be interested in
Quinn is playing video games at a virtual reality game room. The game room charges 20 dollars for every 30 minutes of play time.
Tpy6a [65]

Answer:

whats the question-

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rewrite the equation C = 1.77q + 47,738 as a function of q.<br><br> Please help me quickly
pshichka [43]

Answer:

f(q)=1.77q+47,738

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Last One Please Help
tigry1 [53]

Answer: A. 3/5

Step-by-step explanation:

Count all the add numbers in 1-10 then add the 4 and you get

6/10

Simply and you get 3/5

7 0
3 years ago
Which of these numbers is irrational? A) −0.125 B) −50 C) π D) 7 10
Marrrta [24]
Your answer would be C
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A nut store normally sells cashews for​ $4.00 per pound and peanuts for​ $1.50 per pound. But at the end of the month the peanut
Dvinal [7]

Answer: 40 pounds of cashews should be mixed with the peanuts to ensure no change in the​ revenue

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of pounds of cashews that should be mixed with the peanuts to ensure no change in the​ revenue.

The nut store normally sells cashews for​ $4.00 per pound and peanuts for​ $1.50 per pound.

In order to sell 60 pounds of​ peanuts, the manager decided to mix the 60 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $2.50 per pound. It means that

4x + (1.5 × 60) = 2.5(60 + x)

4x + 90 = 150 + 2.5x

4x - 2.5x = 150 - 90

1.5x = 60

x = 60/1.5

x = 40

5 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help can you help me my question is how do I multiply 27 1/8 x 2 1/9 step by step if possible
    12·2 answers
  • What is the simplest form of this expression? -5(-b+2)+7
    15·1 answer
  • HELLLPPPPPPPP ASAP WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTT ALONG WITH 98 POINTSSSS!!! Make a pie chart.
    5·2 answers
  • The points (-5, 5) and (5, r) lle on a line with slope -3. Find the missing coordinate r.
    13·1 answer
  • Simplify: n(8n−6)+10(7−n)=2
    14·2 answers
  • What does negative 3 over 5 &gt; −2 indicate about the positions of negative 3 over 5 and −2 on the number line?
    9·1 answer
  • You paint four walls. Each wall is a rectangle with a length of 18 feet and a height of 12 feet. One gallon of paint covers abou
    10·1 answer
  • ......................................
    7·2 answers
  • The height of the oak tree is 2.5 meters. what is the height of the oak tree in
    11·1 answer
  • what is the fill in for the diagram drop downs drop down 1: is it a reflexive property, equivalent equation or transitive proper
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!