1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sonja [21]
3 years ago
10

Michael and Angelo live in a small town in Italy. They work as artists. Michael is the more productive artist; he can produce 12

small sculptures each day, but only 10 paintings. Angelo can produce 5 sculptures, but only 3 paintings. Sclupture/day paintings/dayMichael 10 5Angelo 6 2What is the opportunity cost of painting for each artist?
Mathematics
1 answer:
eduard3 years ago
5 0

Answer:

Cost of opportunity is 12 small sculptures for Michael and 5 sculptures for Angelo.

Step-by-step explanation:

The cost of opportunity is the alternative that you sacrifice when you choose an option.  

It represents the benefits that you miss out on when choosing one alternative over another.  

In this case,  the cost of opportunity<u> of painting</u> for each artist is the quantity of sculptures that they can make in the same time.

So, cost of opportunity is 12 small sculptures for Michael and 5 sculptures for Angelo.

You might be interested in
I’ll mark you brainlist
kherson [118]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Last question of the day hopefully : )
LUCKY_DIMON [66]

Answer:

E < F < G

Step-by-step explanation:

hope this helps

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Yooo I just had MAD diarrhea D:
kow [346]
I’m sorry I usually drink water you can lose a lot of water while doing that . Try to not a lot maybe some crackers
5 0
3 years ago
MATH HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Blizzard [7]
ive forgotten the method
4 0
3 years ago
Solve this question <br>a=7+3​
mr Goodwill [35]

Answer:

<h2>10</h2>

Step-by-step explanation:

<em>The answer is 10 because 7 + 3 equals 10!</em>

<em></em>

<em>This can be proven by adding 7 + 3 or by subtracting in a certain way.</em>

<em>7 + 3 = ?</em>

<em>7 + 1 = 8</em>

<em>7 + 2 = 9</em>

<em>7 + 3 = 10</em>

<em></em>

<em>You can show more work by subtracting your answer or 10 in this case, which means that you subtract 7 by 10 or 3 by 10, either way is ok.</em>

<em></em>

<em>If you subtract 7 by 10, ( 10 - 7 ) then you get 3</em>

<em>If you subtract 3 by 10, ( 10 - 3 ) then you get 7</em>

<em>If the number you subtracted matches the number that you didn't subtract, then your answer is correct.</em>

<em></em>

<em>Hope this helps! <3</em>

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Math help!!!!! thanks!!!!!!!
    6·2 answers
  • 1. A construction company is setting up signs on 2 miles of road. If the
    15·1 answer
  • What does a b and c mean in algebra 1
    10·1 answer
  • 2x + 3y = –19<br> –2x − y = 1
    14·1 answer
  • Wyatt hiked 6 miles in 2 hours at the same rate what is the total number of miles Wyatt could hike in 9 hours
    13·2 answers
  • What does it mean to draw a model for 8/10
    9·1 answer
  • A bottle containing 64 fluid ounces of juice costs $3.84. What is the unit rate?
    8·2 answers
  • The circle graph shows how Justin's family budgets a total of $6300 for the month.
    14·1 answer
  • What is the volume of the following rectangular prism?
    15·1 answer
  • Find the area of the triangle ABC
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!