1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erik [133]
3 years ago
14

Please answer this correctly without making mistakes

Mathematics
2 answers:
Rzqust [24]3 years ago
8 0

Answer:

First figure out how many cups are in a gallon. 16 .

Next multiply 16×3= 48

Finally you divide price per cup or 20.16/ 48.

The cost is .42 cents per cup.

liberstina [14]3 years ago
4 0
I got 0.64 because you first divide 20.16 by 3 and get 6.72
Sooo the 6.72 is the price of each gallon and since there is 16 cups per gallon you divide 6.72 by 16 and your answer is 0.42
You might be interested in
A circle has a circumference of 10 feet. What is the<br> diameter?
arsen [322]
The diameter would be 3.18
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the probability that the first to two checkers he pulls from the box at random will be two red checkers?
UkoKoshka [18]
It is 1 out of 24 chance do draw a red a first time.

Double the 24 for the second time to get the correct answer.

1/48 percent change of getting 2 red checkers in a row.

If you need anymore help, let me know.

Brainliest answer is always appreciated!
8 0
3 years ago
A local hamburger shop sold a combined total of 763 hamburgers and cheeseburgers on Saturday. There were 63 more cheeseburgers s
Airida [17]
In order to solve this we'll start by assigning variables to hamburgers and cheeseburgers, since these are what we're trying to find. Lets say x = hamburgers and y = cheeseburgers. So we know two things, we know that x+y= 763 (hamburgers plus cheeseburgers sold equals 763, and we know that y= x+63 (cheeseburgers sold equals 63 more than hamburgers sold). Now we have a system of equations. This can be solved most easily by rearranging each equation to each y, and then set them equal to each other:
x+y=763 -> y=763-x, and we already have y=x+63. Set them equal to each other:
x+63 = 763-x (add x to both sides) -> 2x+63 = 763 (subtract 63 from both sides) -> 2x = 700 (divide both sides by 2) x = 350. So we solved for x, which is hamburgers sold, which is what the question asks for, so your answer is 350 hamburgers were sold on Saturday
6 0
3 years ago
2 please answer this question
nekit [7.7K]
I believe the answer is, 2) End of Reconstruction
7 0
3 years ago
PLEASE HELP! I’ll mark you as brainliest if correct
sleet_krkn [62]

Answer:

3. b

2. c

Step-by-step explanation:

The Range (Statistics) The Range is the difference between the lowest and highest values.

The mean is the sum divided by the count.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Name the values of the given digits <br>4s in 244
    11·1 answer
  • What was the speed during first and also cooldown
    12·1 answer
  • Joel has a goal to practice his clarinet for 4 1/2 per week. The list below shows the number of hours Joel has a practiced so fa
    15·1 answer
  • What number can replace N in the fraction n/4
    9·2 answers
  • Sarah had $263 to spend on nine books. after buying them she had $11 how much did each book cost
    6·2 answers
  • Five stars and Brainliest to correct answer
    12·1 answer
  • -3(t+5)+(4t+2)=8
    5·2 answers
  • 12^5 times 12^7 over -12^4
    12·1 answer
  • X/4 - 3 = -7<br><br> what is x equal to?
    15·1 answer
  • Each month Judy and jills cupcake shop pays $1850 in monthly expenses . They need to make at least as much as they spend each mo
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!