1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natali5045456 [20]
2 years ago
6

What is the value of x2y, when x = 10 and y = 1? 1/10 1/5 5 10

Mathematics
2 answers:
guajiro [1.7K]2 years ago
6 0
10x2x1=20 so therefore the answer is 20
jasenka [17]2 years ago
5 0

Answer:

20 is the answer

Step-by-step explanation:

10× 2× 1 = 20

You might be interested in
If y varies directly as x, and y = 75 when X = 25. Find x when y=21 PLEASE HELP ASAP
user100 [1]
I think x would equal 7 because when y=75 and x=25, x is one third of y so one third of 21 is 7
6 0
3 years ago
If Two isosceles triangles that each include an angle measuring 120∘ , are they similar triangles.
Arturiano [62]
They could be CONGRUENT then.
7 0
3 years ago
????? Anyone that can help giving 10 points
katen-ka-za [31]

Step-by-step explanation:

we know that perimeter of triangle is equals to side + side + side

but we can see that the particular triangle is having all the sides equal so it is seen to be equal lateral triangle and formula of equilateral triangle is 3 × sides.....

So,We will take sides common.....

Perimeter of equilateral triangle= 3×Side

3×4.6 cmsq.

13.8cmsq. Answer

6 0
3 years ago
Which statement best explains a negative impact that zebra mussels can have on an ecosystem?
Oduvanchick [21]
The correct answer is D
8 0
2 years ago
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to grap
Debora [2.8K]
It is Constant. The cost per pound is 2.50 dollars. two would be on the x-axis, and 5 dollars would be on the y-axis. likewise, 3 would be on the x-axis, and 7.50 dollars is on the y-axis. 5 pounds would cost : $12.50
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve for x
    13·1 answer
  • Please help me I'm giving a brainliest to the first person to answer please help me!!!!!!!!!​
    12·1 answer
  • The FitnessGram™ Pacer Test is a multistage aerobic capacity test that progressively gets more difficult as it continues. The 20
    5·2 answers
  • Gregory may choose between two accounts in which to invest $5000. Account A offers 2.3% annual interest compounded monthly. Acco
    11·1 answer
  • Help please thank you!!!
    14·1 answer
  • Add 4/5 + 1/4 visually!
    15·1 answer
  • omar has a gift card for $25 at a clothing store. He wants to buy socks that cost $4 per pair. He also has a coupon for $5 off h
    7·2 answers
  • A rectangle has an area of 274.5m
    13·2 answers
  • Circumference (Level 2)
    8·1 answer
  • How much on average did she make a week, if she worked 15 hours a week at $11/hour? (Rounded to the nearest whole dollar. Do NOT
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!