1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexus [3.1K]
3 years ago
5

In desperate need of help. If anyone could help it would be greatly appreciate. Will rate brainliest!

Mathematics
1 answer:
erica [24]3 years ago
7 0

Answer:

7 people

Step-by-step explanation:

Chocolate: 350 / 100 = 3.5 x 2 = 7

Butter: 45 / 10 = 4.5 x 2 = 9

Eggs: 8 / 2 = 4 x 2 = 8

The amount of chocolate is the limiting factor as you have enough eggs for 8 people and enough butter for 9 people, but only enough chocolate for 7 people

You might be interested in
How do you divide decimals please? for example 53.7 divided by 5.9
ozzi

Answer:

first, work out the 5.9 times table.  Then, using bus stop method, go from there.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which equation could be solved using the graph above?
nevsk [136]

Answer:

Option 3

Step-by-step explanation:

we are given the graph of a parabola

with vertex at (0,-1) and symmetrical about y axis and also open up.

Hence the equation of the graph would be transformation of y=x^2

by a vertical shift of 1 unit down.

So new equation after transformation would be

y+1=x^2

Ory=x^2-1

Hence option 3 is right choice.

Verify:

Put Solving the equation we get

x^2=1

x=±1

In the graph x intercepts are the same as -1 and 1

Hence our answer is right.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
11) The function: f(x)= x^2 – 2x + 3 belongs to<br> which family of functions?
Dmitrij [34]

Answer:

i believe a quadratic function

Step-by-step explanation:

quadratics are when an equation is x^2 so yeah (sorry if thats not what it's asking)

7 0
3 years ago
Which rule describes the translation?
max2010maxim [7]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

translations assignment

4 0
3 years ago
Mr. peters buys 3 1/4 pound of grapes for $4.55 what is the unit cost of the grapes
anastassius [24]
Divide 3 1/4 with 4.55
6 0
2 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELPPPPPPP!!! Im so confused
    5·1 answer
  • Which point is the vertex of the quadratic function f(x)=x2−6x+8?
    7·2 answers
  • Change The Subject Of The Formula Help!
    6·1 answer
  • Point P is the center of the circle that is circumscribed around the triangle. What does point P represent with regard to the tr
    13·2 answers
  • 1
    10·2 answers
  • What is the solution to x2 = 225?
    12·2 answers
  • Jjkvghcgvjvgkjvgjvgkh
    9·1 answer
  • Cho hai dường thẳng MN và PQ cắt nhau tạo thành bốn góc, trong dó tổng ba trong bốn góc có số đo là 290 dộ . Tính số do của các
    11·1 answer
  • The student body President of a high school claims to know the names of at least 1000 of the 1800 students at the school. To tes
    14·1 answer
  • 2x - 5 = 23(19) - 56 4x2 + 2(14) = 102/2
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!