1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Furkat [3]
2 years ago
15

8P + 2 > 3P - 15 solve for p

Mathematics
2 answers:
aalyn [17]2 years ago
8 0

Answer:

P = \frac{-17}{5}

Step-by-step explanation:

Substract 3P from both sides:

5P  + 2 >  - 15

Subtract 2 from both sides:

5P > -17

Divide both sides by 5:

P = \frac{-17}{5}

Marat540 [252]2 years ago
4 0

Answer: p >-17/5

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Please help me have to turn it in before 5:00
attashe74 [19]

Answer:

20 team members

Step-by-step explanation:

5 liters is 5000 milliliters, so you divide 5000 by 250, and you get 20.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
E5 In (x + 1)<br> Simplify
pentagon [3]

Answer:

e^ (5 ln (x + 1))   = (x + 1)^5

Step-by-step explanation:

e5 In (x + 1)  or did you mean   e^ (5 ln (x + 1))

because then this would simplify a lot

e^ (5 ln (x + 1))  = e ^ (ln (x + 1)^5)

e^ (5 ln (x + 1))  = e ^ (ln (x + 1)^5) = (x + 1)^5

or did you mean  (e^5) ( ln (x + 1))  =  ln [(x+1)^(e^5)]

But I think you meant:

e^ (5 ln (x + 1))  = e ^ (ln (x + 1)^5) = (x + 1)^5

8 0
2 years ago
What are the FACTORS of this equation?
Free_Kalibri [48]

um i would say 25 all together

8 0
3 years ago
A bottle of ketchup holds .946 letters. how many milliliters will the ketchup bottle hold
adoni [48]
The bottle will hold 946 milliliters if it holds .946 liters 
4 0
3 years ago
Find the measure of the unknown angle.
Tomtit [17]

Answer:

131° Degrees

Step-by-step explanation:

It's the same just put in different places

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Fill in the table to convert kilometers to meters
    15·1 answer
  • Ayesha bought a 24-pack of lip gloss for $17.04. What is the unit cost per tube of lip gloss?
    14·2 answers
  • Which of the following pair of times has an elapsed time of 3 hours and 20 minutes between the times?
    9·1 answer
  • If sales tax in your city is 4.4 and an item cost 3$ before tax how much tax would you pay on that item?
    5·1 answer
  • -x-(-y)+(-x)-y+5 x equals -3 y equals -6
    11·1 answer
  • An air traffic controller spots two airplanes at the same altitude converging to a point as they fly at right angles to each oth
    12·2 answers
  • A dog eats 7 cans of food in 3 days. At this rate, how many cans of food does the dog eat in 3 + d days?
    14·2 answers
  • Andrew can frame 9 pictures each day he has an order for 108 pictures how many days will it take him to complete the order???
    15·2 answers
  • Lois and Joe start saving pennies on new years day. Lois has 5 pennies and saves 2 pennies every day. Joe starts with 4 pennies
    6·1 answer
  • 12. Sydney Star bought a new sweatshirt for $42.00. Sales tax was 8%.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!