1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rewona [7]
3 years ago
10

[khan academy] hello, please help me with this if youre able to, thanks uwu

Mathematics
2 answers:
Ostrovityanka [42]3 years ago
6 0

Answer:

11 units

Step-by-step explanation:

To calculate CD use the distance formula

d = √ (x₂ - x₁ )² + (y₂ - y₁ )²

with (x₁, y₁ ) = C(- 4, 6) and (x₂, y₂ ) = D(- 4, - 5)

CD = \sqrt{(-4+4)^2+(-5-6)^2}

     = \sqrt{0^2+(-11)^2}

     = \sqrt{0+121} = \sqrt{121} = 11

Brilliant_brown [7]3 years ago
6 0

Answer: 10

Step-by-step explanation:

You might be interested in
PLEASE HELP IMMEDIATELY AND SHOW HOW TO DO IT PLS
lisabon 2012 [21]
It’s 30-60-90 Triangle

8 0
3 years ago
ITS TIMED... please help. f(x) = -3x - 4
andreev551 [17]

Answer:

4x+7 I believe but it could be wrong

3 0
3 years ago
Determine the Probability: P(B^c)
Alona [7]

abcdefghijklmnopqrstuvwxyz

5 0
3 years ago
Perimeter.<br> 6) A quadrilateral can have 2<br> reflex angles.
madreJ [45]

Answer:

False

Step-by-step explanation:

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
If a car company makes a car with the option of 4 exterior colors, 3 interior colors, and 2 engines, how can the multiplication
aalyn [17]

Answer:

You can multiply all of the number of options to get an answer.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Chloe ate 10 grapes and 5 crackers. Layla ate 5 grapes and 10 crakers. Who ate more food items? Write a number sentence. Then id
    9·1 answer
  • what is a better buy, an 18 ounce jar of jelly that costs $1.99 or a 24 once jar of jelly that costs $2.99 why?
    9·1 answer
  • Determine a series of transformations that would map polygon ABCDE onto<br>polygon A'B'C'D'E'?<br>​
    6·1 answer
  • What is the value of x in the equation x^3=216
    13·1 answer
  • Two warning lights flash on the fences of Jurassic Park. One light flashes every 3 seconds. Another light flashes
    11·2 answers
  • ∠A and \angle B∠B are vertical angles. If m\angle A=(2x+26)^{\circ}∠A=(2x+26) ∘ and m\angle B=(3x+21)^{\circ}∠B=(3x+21) ∘ , then
    15·1 answer
  • CAN U PLS ANSWER WILL GIVE BRAINLIEST
    6·1 answer
  • Can someone help me with this please!
    15·2 answers
  • Which of the following is the solution to this system of equations?
    10·1 answer
  • Jamie sees a sale at the Gaming Store where all games are the same price. He buys 3 video games. His sister talks him into also
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!