1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
cricket20 [7]
3 years ago
14

3) Using the picture, find the measure of side J.

Mathematics
1 answer:
Elenna [48]3 years ago
4 0

Answer:

solution is in attachment

hope it helps

You might be interested in
The numbers 0,1/2, -53 and 0.433 all belong to which category ?
kirill [66]
0, 1/2, -53, and 0.433 all belong in rational category
3 0
3 years ago
Dan paid 34.30 for a sweater. The price included a 40% markup. Find the cost of the sweater before the markup was added.
hodyreva [135]

Answer:

The cost of the sweater before the markup is $24.50.

Step-by-step explanation:

The percent markup of an item is calculated by subtracting the original cost of the item from the sale price and then dividing by the original cost.  In this case, we are trying to find the original cost, so we know that the percent markup is 40%, or 0.4.  Since the sale price of the item would be 100% of the original cost multiplied by an additional 40% markup, we can take the sale price of the item divided by 140%, or 1.4:  34.30/1.4 = 24.50.

7 0
2 years ago
Matt earns $5 for each lawn he does. He wants to earn at least $100. Which inequality represents his situation?
romanna [79]

Answer:

$100 is less than or equal to x

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the inverse of this function? f(x)=x−7
viva [34]

Answer:

<h3> f^−1(x) = x + 7</h3>

Step-by-step explanation:

Replace f(x) with y. y = x − 7

Interchange the variables.  x = y − 7

Solve for y.  y = x + 7

Solve for y and replace with f^−1 (x).  f^−1(x) = x + 7

I hope this helps have a great day :)

4 0
2 years ago
A 2-yard piece of ribbon costs $37.20. What is the price per foot?​
HACTEHA [7]

Answer:$6.20

Step-by-step explanation:

Divide 37.29 by 2

Then you find out how many feet is in a yard which is three so then divide again by 3...I misread

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • ∡1 and ∡2 are vertical angles. If m∡1 = 64°, find m∡2
    13·2 answers
  • Help please
    14·1 answer
  • Can u help me plz ?
    13·1 answer
  • The city's central library has 72,864 books. The library has 72 bookcases. If each bookcase has room for the same number of book
    8·2 answers
  • Evaluate this expression for the given value of the variable 4 (d+7);d=-2
    8·2 answers
  • The base area of a square-based prism is 25 ft squared. One of the lateral faces of the prism is 30 ft squared. What is the surf
    13·1 answer
  • PLEASE HELP ME ASAP ITS DUE TODAY!!!!!! WILL GIVE BRAINLIEST TO ANSWER JUST PLEASE HELP ME!
    10·1 answer
  • Sara is building a triangular pen for her pet rabbit. If two of the sides measure 8 feet and 15 feet, the length of the third si
    15·2 answers
  • PLS ANSWER FAST 15POINTS ❗️❗️❗️❗️❗️❗️
    6·2 answers
  • A six-sided number cube is rolled 300 times. The results are 120 even numbers and 180 odd numbers.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!