1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wolverine [178]
3 years ago
15

The quantity 32 minus 16 multiplied by 9: what does quanitity mean

Mathematics
2 answers:
iVinArrow [24]3 years ago
7 0

Answer:

32-16=16

16×9=144

Step-by-step explanation:

quantity: the amount of smth

Hope it helps, have a great day!

s344n2d4d5 [400]3 years ago
4 0

Answer:

32-16=16

16×9=144

Step-by-step explanation:

quantity: the amount of smth

You might be interested in
there were 132 children at the museum on Saturday. on Sunday, there were 61 children. how many children were there on Saturday a
NISA [10]

132  children + 61 children = 193 children

Unless some of the children who went on Sunday also went on saturday.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Calculate eg <br> a. 2√6 <br> b. √55 <br> c. √73 <br> d. 4.125
Diano4ka-milaya [45]
A. 4.898979486 
b. 7.416198487
c. 8.544003745
i think at least 
5 0
3 years ago
What do you get when you subtract 9 from b?
In-s [12.5K]
Answer:

4

step by step:

b-9=4
5 0
3 years ago
The area of Taylor Square bedroom is 256 feet what is the length of any side wall in his bedroom
Savatey [412]
64 ft for each wall in his bedroom.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The model below represents the equation 3x + 4 = 7.
777dan777 [17]

Answer:

the answer is C

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Landon bought a trey of plants for 8.15 there were 16 plants in the tray if she only bought one plant about how much would it co
    10·1 answer
  • 67/6 as a mixed number
    11·2 answers
  • In a bag of 18 oranges, 12 have gone bad.<br><br> What is the ratio of good oranges to bad oranges?
    12·1 answer
  • The circle graph below shows the results of a survey about the number of TV's in a household. If you surveyed 250 households, ho
    12·1 answer
  • A 3-pack of raffle tickets costs $5.76. What is the unit price​
    7·2 answers
  • What would make this problem no solutions? fill in the blank.
    9·1 answer
  • 3 5. The cost of a reserved seat is 1 3/4 times the cost of general admission. If a reserved seat is $14, what is the price of g
    13·1 answer
  • Which exponential function is represented by the
    11·1 answer
  • What is -3 - (-1)?? please help
    15·2 answers
  • How many real solutions are there for the quadratic equation below?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!