1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zysi [14]
2 years ago
10

The cost of 7 scarves is $75.25. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.

Mathematics
2 answers:
nordsb [41]2 years ago
8 0
75.25/7 = 10.75

The unit price is $10.75 per scarf
lana66690 [7]2 years ago
3 0
10.75 per scarf 75.25/7= 10.75
You might be interested in
What the height of a cube if the volume is 729centimeters to the third power
LenKa [72]

Answer:

387420489

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
the cost of admission to the Baytown zoo is $ 10:50 for each senior citizen,$15:75 for each adult ,and $8:25 for each child A fa
AnnyKZ [126]
2 adults costs $31.50, one child costs $8.25, add these together and you will get $39.75
3 0
3 years ago
What is the slope of a line that passes through (6,4) and (-1, 3)
pshichka [43]

Answer:

C) 1/7

Step-by-step explanation:

so idk what the formula is called but it looks like this:

y2-y1/x2-x1 and if you plug in the numbers then you'll get the answer

3 - 4/-1 - 6 = -1/-7 = 1/7

you can also switch the numbers your answer will always be the same

4 - 3/6 - (-1) = 1/7

so the answer is c

4 0
3 years ago
the vertex angle of an isosceles triangle has a measure of 24 degrees. what are the measures of the base angles?
svlad2 [7]
First you must remember that: An isosceles triangle consists of a vertex angle and 2 CONGRUENT base angles.

subtract 180-24
156/2
=78

CHECK:
25+78+78=180
7 0
3 years ago
Ruby want to teach a hip-hop dance workshop. the cost of renting a dance studios 109.50 plus $15 per person attending the worksh
Ymorist [56]

Answer:

Ruby can have at most, 13 people attend the workshop.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the actual height of the statue of liberty
    8·2 answers
  • Twenty less than thrice a number is 223.what is the number​
    8·2 answers
  • Which number rounds to 4.3 when rounded to the nearest tenth?
    7·1 answer
  • HELP!!!
    13·2 answers
  • HELP ASAP Translate 6(4j+5+4j) in to a verbal expression w step by step. WILL MARK BRAINLIEST
    6·1 answer
  • Two of the most expensive cars in the world are car A and car B. The prices of these two cars differ by more than $15,000. The p
    8·1 answer
  • Which equation is correct?
    10·2 answers
  • Solve for x. Answer as a decimal.
    7·1 answer
  • What is 4/5 divided 3/8? 2/15 8/3. 2. 2 2/15
    11·1 answer
  • 5 points
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!