1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zysi [14]
3 years ago
10

The cost of 7 scarves is $75.25. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.

Mathematics
2 answers:
nordsb [41]3 years ago
8 0
75.25/7 = 10.75

The unit price is $10.75 per scarf
lana66690 [7]3 years ago
3 0
10.75 per scarf 75.25/7= 10.75
You might be interested in
Sarah runs a day camp in the summer and needs to buy paper towels and soap for the restrooms. She spends $129 on t cases of pape
Cloud [144]
Let x be the number of cases of paper towels and y be the number of cases of soap. The system of linear equation that would best represent the given is,
                                 x + y = 10
                               12x + 15y = 129
The values of x and y are 7 and 3. 

Sarah both 7 cases of paper towel.

It is not possible for Sarah to buy exactly 20 bottles because first of all the cases contains only 12 bottles and 20 is not divisible by 12. 
3 0
3 years ago
URGENT HELP What is the equation of the line that passes through the point (-7, -4) and has a
shepuryov [24]

The final equation is:

y=x+3

Further explanation:

The general form of equation of a line in slope-intercept form is:

y=mx+b

Here m is the slope

Given

m=1

(x,y) = (-7,-4)

Putting\ the\ value\ of\ slope\ in\ equation\\y=(1)(x)+b\\y=x+b

To find the value of b, we have to put the point in the equation

-4=-7+b\\-4+7=b\\b=3

The final equation is:

y=x+3

Keywords: Slope-intercept form, equation of line

Learn more about slope-intercept form at:

  • brainly.com/question/6594923
  • brainly.com/question/6698921

#LearnwithBrainly

7 0
3 years ago
If an = a1 x 5^n-1 and a1=1<br> what is the value of a5?
Andrew [12]
5 is the value ahhahaha
5 0
3 years ago
Please help its inequalities 2x &lt; 6
Katyanochek1 [597]

x < 3
hope it helps
4 0
4 years ago
A rectangle garden is 6 feet long and 4 feet wide a second rectangular garden has dimensions that are doubled the dimensions of
OLga [1]
I do not know this one but the first garden is 24 and the second one is 576.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Help plz and teach me how to answer
    14·2 answers
  • Andrew is writing a coordinate proof to show that the triangle formed by connecting the midpoints of the sides of an isosceles t
    9·2 answers
  • There are 83 apples. Each bag can hold 4 apples. How many full bags are there? How many are left over?
    7·2 answers
  • How do you answer $9 ; 10%
    7·1 answer
  • The moon forms a right triangle with the earth and the sun during one of its phases I show a scientist measures the angle acts a
    10·1 answer
  • What is one unit the definition
    9·1 answer
  • Classify ABC by its angles when mA = 26°, mB = 84°, and mC = 70°.
    11·1 answer
  • Hey if yall can help me that would be great
    12·1 answer
  • Elp help help help help help help help help help help help hepl heplhpekhpleh
    11·1 answer
  • If 37 grams of pure drug are contained in 150 milliliters, how many grams are contained in 75 milliliter?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!