1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nikitich [7]
3 years ago
14

End points of the same line segment are called

Mathematics
1 answer:
Minchanka [31]3 years ago
7 0

Answer:

Endpoints

Step-by-step explanation:

The endpoints of a line segment are just the 'points' located at the 'ends' of the line segment! That's an informative name!

You might be interested in
Fill in the blanks below in order to justify whether or not the mapping shown represents a function
Anni [7]

Answer:

This is a function

Step-by-step explanation:

What does it say for the next arrows

7 0
3 years ago
The percent increase of the airline ticket is ___%
JulsSmile [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

%change=100(final-initial)/(initial)

For just the ticket

%change=100(375-300)/300=25%

For the ticket and baggage fee of $50

%change=100(375+50-300)/300=42%

7 0
3 years ago
Which one of the following statements is true?
dangina [55]

Answer:

C= to find x, add the given angles

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Percy use hose to wash pig sty for 11 minutes. The hose uses 7 liters of water every minute how many liters did percy pig use to
kykrilka [37]

Answer:

Percy used 77 liters to wash

Step-by-step explanation:

This question can be solved using a rule of three.

Each minute of washing costs 7 liters.

She washed for 11 minutes.

So

1 minute - 7 liters

11 minutes - x liters

x = 7*11 = 77

Percy used 77 liters to wash

6 0
3 years ago
What is a rational number between 6.2 and 6.3
Nikitich [7]
.1 is the rational number
3 0
3 years ago
Other questions:
  • The weights of five grapefruits are 7.47 ounces, 7.23 ounces, 6.46 ounces, 7.48 ounces, and 6.81 ounces. Using the clustering es
    7·2 answers
  • Divide using synthetic division.<br><br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%28x%5E%7B4%7D%20-x%5E%7B3%7D%20%2B3x%5E%7B2%7D%20-6x
    7·1 answer
  • Why can't a triangle have more than one obtuse angle?
    6·1 answer
  • Simply the equation 3m + ( m + 5 )
    5·2 answers
  • Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. what is the price per pound of the salmon?
    10·2 answers
  • ANSWER PLZ ILL GIVE BRAINLIEST FIRST PERSON WHO ANSWER IM BEGGING
    12·2 answers
  • What is the standard form of an equation of the line going through the points K(6,4) and L(-6,4)
    11·1 answer
  • The sum of the ages of John and Mary is 32. Four years ago, John was twice
    6·2 answers
  • 8× what =2
    5·1 answer
  • Can someone help i’ll mark brilliant
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!