1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mrs_skeptik [129]
3 years ago
15

Ayo!! listen to me this is an easy question :)

Mathematics
2 answers:
labwork [276]3 years ago
7 0

Answer:

B ) c = 0.65n

Step-by-step explanation:

To find how much a single pound costs, divide the total cost by the total weight (2.60 ÷ 4). So, the cost (c), equals $0.65 per pound.

zimovet [89]3 years ago
7 0
2.60/4=0.65n
So, I think the answer is c=0.65n
You might be interested in
What is the greatest common factor of the following monomials: 12g^5h^4 g^5h^2
muminat

Answer:

g^5h^2

Step-by-step explanation:

12g^5h^4, g^5h^2

This is one way of doing it. Break down every number and every variable into a product of the simplest factors. Then see how many of each factor appear in both monomials.

12g^5h^4 = 2 * 2 * 3 * g * g * g * g * g * h * h * h * h

g^5h^2 = g * g * g * g * g * h * h

So far you see every single prime factor of each monomial.

Now I will mark the ones that are present in both. Those are the common factors.

12g^5h^4 = 2 * 2 * 3 * g * g * g * g * g * h * h * h * h

g^5h^2 = g * g * g * g * g * h * h

The greatest common factor is the product of all the factors that appear in both monomials.

GCF = g * g * g * g * g * h * h = g^5h^2

6 0
3 years ago
katia makes crafts using glass jars She can buy packages of 12 jars for $9 how many jars can kitia buy with $45
kirill [66]

Hello!

If Katia can buy packages of jars for $9, we can determine how many packages she can purchase with $45 by using the formula:

45/9 = 5

We divide the total number of money that she has by the amount of money one package of jars costs. Now, the question also asks how many jars she can buy, not just how many packages.

We know that she can buy 5 packages, and that there are 12 jars in each package. To find the total number of jars she can buy, we will multiply 5 by 12.

5 x 12 = 60

Katia can buy 60 jars with $45.

I hope this helps you! Have a lovely day!

- Mal

4 0
3 years ago
4x​^4 -2x^3​ -6x+3<br><br> How do I factor this four term polynomial?
Oduvanchick [21]
2x^3(2x-1) - 3(2x-1)
= (2x^3-3)(2x-1)
8 0
3 years ago
A company is setting up offices in two different cities. The number of employees hired by the company for its office in city A o
labwork [276]
For this case we have the following functions:
 City A:
 f (x) = 9x
 City B:
 g (x) = 3 (2) ^ x
 The total number of employees will be:
 h (x) = f (x) + g (x)
 Substituting we have:
 h (x) = 9x + 3 (2) ^ x
 Rewriting we have:
 h (x) = 3 (3x + (2) ^ x)
 For 5 months we have:
 h (5) = 3 * (3 * (5) + (2) ^ 5)
 h (5) = 141
 Answer:
 the total number of employees in the company over x months and the total number of employees will be 141 when the function is:
 h (x) = 3 (3x + (2)^x); 5 months
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
36 is 0.9% of what number when you are trying to find what equals 0.9/100
lions [1.4K]

Answer:

36

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • If a triangle has at least two congruent sides, it is an isosceles triangle. An equilateral triangle has three congruent sides.
    7·2 answers
  • Plz help/ Trigonometric models and sine functions: plz show how you got and the GRAPH! Thx to anyone that can help
    9·2 answers
  • What is the distance between (-3, 4) and (-3, 10)?
    14·1 answer
  • Is y=2/7x+2 is proportional?
    9·2 answers
  • Fill the missing values in the ratio table
    12·1 answer
  • While shopping for​ clothes, Daniel spent ​$42 less than 3 times what Curtis spent. Daniel spent ​$21. Write and solve an equati
    9·1 answer
  • PQR is a right angled triangle calculate the size of angle marked x
    10·1 answer
  • What is the unit rate
    13·1 answer
  • The width of the rectangle
    9·1 answer
  • 3) Puan wishes to build a garden at the bottom of his property. He wants to split in
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!