Answer:
The answer is 21 minutes
Step-by-step explanation:
We use the equation Xf = Xo + vt
1) At 1:00 PM, child one leaves the starting point heading north at a constant velocity of 6 mi/hr or .1 [mi/min] (divide by 60 to convert from [mi/hr] to [mi/min])
2) He walks for 15 minutes before kid 2 starts walking. In 15 minutes he is able to cover 1.5 [mi]
3) Now, child 2 starts walking and we know that when the range reaches 3 miles, they won´t be able to communicate. So the sum of the final position of child 1 and child 2 must be 3[mi]
- Child 1 final position =>

- Child 2 final position =>

4) Sum the equations and equate to 3
5) Substitute the values we already know
6) in 15 + 6 minutes they will be 3miles apart
7) In 21 minutes they will still be able to communicate with one another.
Answer:
cost per pound = $4.20
Step-by-step explanation:
Cheese cost per pound = ?
first for the cost per pound
cost per pound = total cost / pounds bought
cost per pound = $10.50 / 2.5 pounds
cost per pound = $4.20
to check the above answer is correct
cost per pound = total cost / pounds bought
cost per pound = $12.60 / 3 pounds
cost per pound = $4.20
Therefor, the cheese costs $4.20 per pound.
Answer:
The mean of x and y is equal to t.
Step-by-step explanation:
Given that,
The mean of t and t+2 is x.
The mean of t and t-2 is y.
i.e.

and

The mean of x and y is :

Hence, the mean of x and y is equal to t.
B. AC/EA = AB/DA because theyre equal slopes just different sizes
Answer:
No, the graph fails the vertical line test
Step-by-step explanation:
To determine if the graph is a function, we can use the vertical line test.
Use a vertical line, if the vertical passes through two or more points, the graph is not a function
Looking at the y axis ( which is a vertical line), it passes through two points
This means the graph is not a function
No, the graph fails the vertical line test