1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fomenos
3 years ago
13

Solve the following system of equations and show all work. y = 2x^2 +9x y = 4x + 25

Mathematics
1 answer:
Genrish500 [490]3 years ago
7 0

Answer:

x = 5/2 thì y = 35 và x = -5 thì y = 5

Step-by-step explanation:

thay y = 4x + 25 vào phương trình y = 2x ^ 2 + 9x ta có:

4x + 25 = 2x ^ 2 + 9x

⇒2x ^ 2 + 5x - 25 = 0

⇒ x = 5/2 và x = -5

thay x = 5/2 vào phương trình y = 4x + 25 ⇒ y = 4*(5/2) + 25 = 35

thay x = -5 vào phương trình y = 4x + 25 ⇒ y = 4*(-5) + 25 = 5

You might be interested in
Find the equation of the line passing through (1,4) with a gradient of 3
tatiyna

I really don't know, this is to difficult

8 0
3 years ago
jenny went to the mall with $120 in her wallet.she spent $25.65 on a shirt, $7.98 on a pair of socks, $16.23 on a cd , and $4.58
Effectus [21]
Total money=$120
on shirt=$25.65
on socks=$7.98
on a cd=$16.23
on snack=$4.58
so total money left=total money-total money spent 
=$120-($25.65+$7.98+$16.23+$4.58)
=$120-$54.44
so total money left=$65.56
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Distribute: -3(4a-5b+c)​
kvv77 [185]

Answer:

I got it.

Step-by-step explanation:

-12a - (-15b) + (-3c)

4 0
3 years ago
Arnold's entire workout consisted of 10 minutes of warm up exercise, 25 minutes of lifting weights, and 15 minutes on the treadm
lord [1]

Add all the times together:

10 + 25 + 15 = 50 minutes total.

For the ratio divide the time for weights by total time:

25/50 which reduces to 1/2

The ratio is 1/2

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A gallon of Moo Milk costs $5.12. What is the price, in dollars, of an 8 ounce glass of Moo Milk? There are 128 ounces in 1 gall
Trava [24]
<h2>Answer:</h2>

$0.32.

<h2>Explanation:</h2>

1 gallon = 128 fluid ounces.

So to find the price of an 8 ounce glass of Moo Milk we need to multiply (8/128) x 5.12.

That equals $0.32.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A jar of jelly that weighs 4.25 Oz cost $2.89 what is the cost of 1 oz of jelly
    10·1 answer
  • Find a rectangular equation. X = 3tan t, Y = 2sec t, for in (−π /2 , π /2 )
    11·1 answer
  • Help me with this question
    12·1 answer
  • Write the equation in slope intercept form. what are the slope and y intercept -5x-12y=11
    14·2 answers
  • TEN POINTS !!!!! if f(x)=x^2-6x and g(x)=x^3 squared what is (fog) (x)
    13·1 answer
  • What is the z-score of a data value that is 3 standard deviations to the left of the mean?
    11·1 answer
  • A pew research Center project on the state of news media showed that the clearest pattern of news audience growth in 2012 came o
    11·1 answer
  • (11y + 19) ° <br> 8x °<br> 96 °
    8·1 answer
  • What’s does 120$ plus 40% mean
    6·1 answer
  • Can someone help me with this question
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!