1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KiRa [710]
3 years ago
15

What value of k makes the trinomial x^2- 10x + k a perfect square?

Mathematics
1 answer:
Advocard [28]3 years ago
3 0

Answer: 25

Step-by-step explanation:     (x-a)² = x² - 2ax + a²

  From x² - 10x + k  we deduce that 10x = 2·5x  and a = 5

Then k = 5²2

You might be interested in
What percent of 500 is 5
shtirl [24]
That my dear friend is... 25
5 0
3 years ago
You asked 50 randomly chosen employees of a company how many books they read each month. the diagram show the results. there 600
podryga [215]

Answer:

About 432 people read at least one book per month.

Step-by-step explanation:

36/50 people read at least one book, multiply 36/50 by 12 to make the fraction 432/600.

8 0
3 years ago
Calculate the volume of the pyramid above. <br> V = ? m3
Vadim26 [7]
V = lwh/3
= 5x3x1/3
= 15/3
= 5
Therefore the volume is 5 meter cubed.
3 0
3 years ago
5/7 times 9/10 equals?
saveliy_v [14]
Well here : 5 times 9 = 45 and 7 times 7 = 49 so it would be 45/49!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 1 hundredth + 3 tenths=
musickatia [10]
Answer is 0.31. Hope this helps.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you simplify or evaluate expressions?
    14·1 answer
  • D= c-s/n solve for n
    9·2 answers
  • Translation rule (x+4)(y,1)<br> with triangle
    6·1 answer
  • Equivalent radios to 2:12
    9·1 answer
  • Shawna is practicing typing. She types 456 words in 10 minutes.If she types the same number of words each minute how many words
    12·2 answers
  • I want to know the answers
    6·1 answer
  • Shakira went bowling with her friends. She paid $3 to rent shoes and then $4.75 for each game. If she spent a total of $36.25, t
    7·2 answers
  • Colin paid $3.38 for frozen yogurt, which weighed 8 " # ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?
    9·2 answers
  • Convert 0.6 radians to degree measure.<br> Round your answer to the nearest hundredth.
    12·2 answers
  • Which expression is equivalent to 6(-7k - 2) + 6k?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!