1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DerKrebs [107]
3 years ago
12

g each collectible ship requires one pint of high-quality paint at a cost of $25 per pint. considering increasing the selling pr

ices of both models by 7.5%, which will cause volume of sales for both models to decrease by 12%. all other expenses would remain constant. should management implement this change and what is the best explanation
Business
1 answer:
bearhunter [10]3 years ago
3 0

Answer:

Increasing the sales price is a bad idea since total revenues will decrease.

Explanation:

The question is incomplete since we are not given the information about other costs, but we are given enough information to calculate the price elasticity of demand:

PED = % change in quantity demanded / % change in price = -12% / 7.5% = -1.6 or |1.6| in absolute terms.

Since the PED is |1.6|, it is price elastic. This means that a change in price will result in a proportionally larger change in quantity demanded. E.g. assume original price is $100 and the original quantity demanded is 100. Total revenue = $10,000. If the price increases to $107.50, the quantity demanded will decrease to 88, resulting in a total revenue of $9,460.

You might be interested in
Dorsey Company manufactures three products from a common input in a joint processing operation. Joint processing costs up to the
Eduardwww [97]

Answer:

Split-off point:

The split-off point is the point at which products from the joint process appear and are identified.  The costs which are incurred up to the split-off point are called joint costs and the costs that are incurred after the split-off point are called as

Separable costs. Some joint products which emerge from joint process can be sold at the split-off point or some products can be put to further processing.

Compute the profit or loss from the three products as shown below'

Description                                                              A               B               C

Selling price after further processing                    20              13              32

Selling price at the split off point                            16               8        25

Incremental revenue per pound or gallon             4               5         7

Total quarterly output in pounds or gallons     $15,000    $20,000    $4,000

Total incremental revenue                              $60,000   $100,000  $28,000

Total incremental processing costs              $63,000   $80,000  $36,000

Total incremental profit or (loss)                       ($3,000) $20,000  ($8,000)

Therefore the products A and C are need to be sold at the split off point and he product B should be processed further to earn good profits.  

3 0
4 years ago
What journal entry is made in a job-order costing system when $8,000 of materials are requisitioned for general factory use inst
Jlenok [28]

Answer:

(d) Manufacturing Overhead $8,000 Raw Materials $8,000

Explanation:

This will be an spending associate with the actual overhead.

These materials are indirect, so it should go in the factory overhead account.

They are not associate with any job in particular, so it cannot be capitalize through work in process.

8 0
3 years ago
If the marginal benefit of an activity is greater than marginal cost of an activety, then you are better off___
zloy xaker [14]

As long as the marginal benefits are higher than the marginal costs you are better off continuing the activity.

Consider the example of eating pizza. Each slice of pizza gives you happiness and helps fill you up (marginal benefit), but each slice also has lots of calories and fat (marginal cost). As long as you are still hungry and getting enjoyment from eating, you should keep eating. But once you reach the point where you are too full then you should stop, because the costs now outweigh the benefits.

3 0
4 years ago
Decorte Corporation uses a job-order costing system with a single plantwide predetermined overhead rate based on direct labor-ho
Airida [17]

Answer:

$94.10 per unit

Explanation:

Total direct labor-hours 10,000

Total fixed manufacturing overhead cost $33,000

Variable manufacturing overhead per direct labor-hour $2.50

Job K332:

Number of units in the job 70

Total direct labor-hours 140

Direct materials $455

Direct labor cost $5,320

total variable overhead = $2.50 x 140 = $350

prorated fixed overhead = (total fixed overhead / total direct labor hours) x direct labor hours used = ($33,000 / 10,000) x 140 = $462

total product cost = direct labor + direct materials + variable overhead + prorated fixed overhead = $5,320 + $455 + $350 + $462 = $6,587

product cost per unit = $6,587 / 70 units = $94.10 per unit

3 0
3 years ago
How do you make personal choices between satisfying your wants and your needs?
Juliette [100K]
You just need to find time for both.
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Question 24 (multiple choice)
    8·1 answer
  • The management of Kabanuck Corporation is considering dropping product V41B. Data from the company's accounting system appear be
    12·1 answer
  • A normative economic statement can be proved or disproved by reference to facts?
    9·1 answer
  • Ayesha is a strategist for the firm Optiks Inc., which produces high-quality HD movie cameras. This company needs a specific mat
    5·1 answer
  • Shark fin soup is a favorite Thai food. When a San Francisco–based organization claimed that the leading producer’s soup contain
    5·1 answer
  • A project requires an initial investment of $10 million today. If the cost of capital exceeds the project IRR, then the project
    11·1 answer
  • A company sells a plant asset that originally cost $300,000 for $100,000 on December 31, 2012. The accumulated depreciation acco
    15·1 answer
  • A small foundry agrees to pay $420,000 three years from now to a supplier for a given amount of coking coal. The foundry plans t
    14·1 answer
  • What is the duty of the designated rbs certified person at a non-profit organization's temporary alcohol event?
    13·1 answer
  • Is eskom's managers actively involved in the decisions of the business​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!