1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rasek [7]
3 years ago
8

Find the value of x 90, 68 2x

Mathematics
1 answer:
Ivan3 years ago
8 0

Answer:

2x + x +90= 180 We will add 2x + x=3x We get 3x + 90 =180 Now we subtract 3x = 180–90 ... x=30, for confirmation put value of x =30in equation and verify. LHS=RHS. Thats it. 68 views.

You might be interested in
Suppose you eat 3 tablespoons of peanut butter a day 3 tablespoons of peanut. Butter provides you with twelve grams of protein.
vovangra [49]
You need 4 days to get the 44 grams of protein you need. This is because 44 divided by 12 is about 3.6666 which would round up to 4 because you can't don't less than a full day
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help quickly!!!!!!!!!!
Kitty [74]
You are correct in saying that double the amount of 32 cups is 64 cups, but if you look closely, you will see it doesn't ask for double cups... it asks for double cups in GALLONS.

64 cups= 4 gallons
So your answer would be C. 4
5 0
3 years ago
Brad walked 2.5 miles in 5/6 of an hour.how fast does he walk per hour
Lelu [443]

Answer:

Rate or speed=3 Miles per hour

Step-by-step explanation:

Brad walked 2.5 miles in 5/6 of an hour.

Distance covered by Brad = 2.5 miles

Distance covered by Brad= 2 1/2 miles

Distance covered by Brad= 5/2 miles

Time taken to cover the distance = 5/6 of an hour

His rate of walking or how fast he walks is determined by the formula

Rate or speed= distance/time

Rate or speed=( 5/2)/(5/6)

Rate or speed= (5/2)*(6/5)

Rate or speed=6/2

Rate or speed=3 Miles per hour

6 0
3 years ago
Yolanda made $221 for 13 hours of work. At the same rate, how many hours would she have to work to make $136
Dennis_Churaev [7]

Answer:

Yolanda made $136 for 8 hours

Step-by-step explanation:

$221 for 13 hours

$136 for x hours

x = 136 * 13 / 221

x = 8

Answer:

Yolanda made $136 for 8 hours

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How much is -1/4 is 1 1/3?
lesya [120]

Answer:

4 option

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Kitchen
    14·1 answer
  • After Elise deposits $15.50 into her bank account her balance is 325
    5·2 answers
  • What is the cost per unit called
    7·2 answers
  • Can someone answer all these for me pls
    12·1 answer
  • Use the distributive property to find the equivalent expression.
    11·1 answer
  • 3. Find the surface area of the figure.<br> 9.4 ft<br> 7 ft<br> 11 ft<br> 15 ft<br> 5 ft
    6·1 answer
  • A residential property is assessed for tax purposes at ​40% of its market value. The residential property tax rate is 3 1/2​% of
    9·2 answers
  • The sum of two consecutive integers is one hundred twentythree. Find the two numbers
    6·2 answers
  • What is the answer to -1.716 but in a fraction or mixed number form
    15·2 answers
  • Divide.round to the nearest tenth .16÷.03220
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!